SOUTĚŽ: Naše těla, jejich bojiště. Vyhrajte mrazivou sbírku válečných reportáží

před 6 měsíce 64

Válečná reportérka Christina Lamb během své kariéry zpovídala ženy, které se dostaly do rukou Islámského státu, které zažily sexuální mučení argentinskou juntou, i ty, které „pro potěchu“ věznili Japonci během druhé světové války. V knize Naše těla, jejich bojiště, o kterou si můžete zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz, vypráví příběhy hrůzy, utrpení i hrdinství. Upozorňuje přitom na často opomíjený, ale o to strašnější aspekt války.

KNIŽNÍ SOUTĚŽ Kyjev/Londýn 18:33 18. března 2024

Murál umělkyně Haify Subay věnovaný dětem a ženám trpícím válkou v Jemenu. Foto ze Sanaa z roku 2019

Murál umělkyně Haify Subay věnovaný dětem a ženám trpícím válkou v Jemenu. Foto ze Sanaa z roku 2019 | Foto: Mohamed al-Sayaghi | Zdroj: Reuters

Byli stejně staří jako její synové. Na bradě měli sotva pár vousů, ale z prohlášení jejich velitele mrazilo. „Mí muži si dali vodku, a teď by chtěli trochu zábavy,“ rekapituluje Vika jeho slova.

Když se s tím po šesti týdnech svěřuje, potahuje z cigarety, chvějí se jí ruce a má oči má plné bolesti. Je začátek května 2022, něco málo přes měsíc od doby, kdy Rusové opustili její vesničku pětačtyřicet kilometrů severozápadně od Kyjeva.

V knižní soutěži si můžete zahrát o knihu britské reportérky a spisovatelky Christiny Lamb | Zdroj: Nakladatelství Host

Ve válkách se samozřejmě znásilňovalo odjakživa, píše ve své knize britská reportérka a spisovatelka Christina Lamb. Těžko byste našli konflikt, v němž se to nedělo. Zdá se ale, že problém dosáhl epidemických rozměrů.

„V posledních osmi letech jsem viděla víc sexuálního násilí spáchaného na ženách vojáky a dalšími ozbrojenci než za svou předchozí pětatřicetiletou kariéru,“ popisuje hlavní zahraniční reportérka The Sunday Times. 

Etické a sektářské skupiny používají znásilnění jako zbraň, nejen aby ponížily a terorizovaly určité komunity, ale aby vyhladily etnické a náboženské skupiny, jež považují za své nepřátele. Vždyť už první dějepisné dílo západní historie začíná řadou únosů žen. Nejprve jsou to Féničané, potom Řekové, pak Trojané unesou Helenu, a odstartují tak řeckou invazi do Asie a perskou odplatu.

Znásilňování a plenění bylo součástí odměny pro neplacené rekruty a zároveň to byl trest a ponížení, jimiž dobyvatel potvrdil své vítězství. Římané tomu dokonce říkali „Vae victis“, tedy běda poraženým. 

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

„Rusové měli vzor. Když jsem slyšela zprávy z Ukrajiny, nemohla jsem nemyslet na znásilňování německých žen sovětskými jednotkami během bitvy o Berlín na konci druhé světové války,“ popisuje britská novinářka.

Vičin příběh přitom nebyl zdaleka jediný. Zprávy o stejných hrůzách přicházely ze všech koutů země — bylo jich tolik, že speciální telefonní linka ombudsmanky pro lidská práva přijala během prvních šesti týdnů 1500 hovorů a musela fungovat 24 hodin denně. A počet dostupných psychologů se musel zvednout na dvojnásobek.

Christina Lamb jako novinářka pokrývala od 80. let válečné konflikty v Afghánistánu, Iráku, Libyi nebo Sýrii. Získala desítky novinářských a knižních ocenění. Je autorkou řady knih o dopadech války a spoluautorkou úspěšného memoáru Já jsem Malála.

Reportážní knihu Naše těla, jejich bojiště vydalo nakladatelství Host v překladu Adély Bartlové.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o pět knih Naše těla, jejich bojiště, napište nám až do tohoto pátku 22. března do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

Přečtěte celý článek