Space X o den odložila historickou misi do vesmíru. Jednalo by se o první soukromé přistání na Měsíci

před 2 měsíce 79

Americké společnosti SpaceX a Intuitive Machines ve středu kvůli technickým potížím odložily start mise IM-1, která měla zamířit k Měsíci a přistát na něm s vědeckým nákladem. V případě úspěchu bude první komerční misí, které se to podaří. O nový start se pokusí ve čtvrtek ráno.

Kennedyho vesmírné středisko (USA) 14:48 14. února 2024

Přes čtyři metry vysoký modul Nova-C navrhla společnost Intuitive Machines

Přes čtyři metry vysoký modul Nova-C navrhla společnost Intuitive Machines | Foto: STAFF | Zdroj: Reuters

„Odkládáme středeční pokus kvůli abnormálním teplotám metanu. (...) Cílíme na čtvrtek 15. února 1.05 (floridského času, 7.05 SEČ),“ napsala na sociální síti X společnost SpaceX, jejíž raketa Falcon 9 kosmické plavidlo Intuitive Machines vynese do vesmíru.

Kapalný metan využívají jako palivo přistávací a pohonné systémy přistávacího modulu Nova-C, kam ho týmy naloží krátce před startem.

Právě během této fáze zjistila firma SpaceX, že látka nemá správnou teplotu, uvedl v prohlášení americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), jehož náklad spolu s dalšími IM-1 poveze.

Rozhodnutí o odkladu letu, který měl ve středu z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral vyrazit v 6.57 SEČ, společnosti oznámily zhruba 75 minut před startem.

Přes čtyři metry vysoký modul Nova-C Intuitive Machines, který v rámci této mise nese jméno Odysseus, zůstává připravený na vrcholu nosné rakety, píše agentura Reuters.

Poprvé od Apolla 

Okno příležitosti pro start potrvá do 16. února. V případě, že mise neodstartuje, musí Intuitive Machines počkat do března.

Pokud vše půjde tento týden podle plánu, modul na lunárním povrchu přistane 22. února.

Speciální soustava družic rozpozná prasklinu ve zdi i 700 kilometrů nad zemí. Využívají ji Italové

Číst článek

Bude se jednat o první soukromé přistání na Měsíci a první americké přistání na lunárním povrchu od konce programu Apollo v roce 1972.

Pro Intuitive Machines jde o první pokus o dosažení Měsíce, ale o druhý v rámci nového programu NASA pro komerční dopravu nákladů na přirozenou zemskou družici (CLPS) v přípravě na návrat astronautů na Měsíc.

V lednu se společnosti Astrobotic Technology kvůli úniku paliva nepodařilo Měsíce dosáhnout a její modul Peregrine byl záměrně naveden do zemské atmosféry, kde shořel.

NASA přebírá riziko neúspěchu těchto misí, zároveň ale může mnoho získat, píše agentura AFP.

Spolupráce s komerčními plavidly, kde NASA hraje roli pouhého pasažéra, znamená, že úřad může posílat více vybavení, častěji a za méně peněz.

ČTK

Přečtěte celý článek