Špatná zpráva pro Rusy. Rosatom nabídku k dostavbě Dukovan zatím nedostane

4 měsíce starý 22

Před jednáním poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu došlo k očekávanému střetu ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Zástupci opozice totiž chtěli na pořad schůze přidat bod, v němž by se diskutovalo o rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu, poslat bezpečnostní dotazník i ruské firmě Rosatom. Ta přitom byla odborníky označena za bezpečnostní riziko.

Karel Havlíček obešel ve čtvrtek rozhodnutí vlády, podle nějž měly být z tendru na dostavbu vyřazeny společnosti z Číny a Ruska. Tím, že se ministr průmysl rozhodl oslovit i Rosatom, vzbudil obavu, že by mohlo dojít k dohodě, která by na několik desetiletí ovlivnila jadernou politiku České republiky.

Lidovec Jan Bartošek proto navrhl, aby jeho snahy projednala sněmovna. K tomu nakonec nedošlo, protože zasáhl premiér Andrej Babiš. Ten na výzvu předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury slíbil, že o bezpečnostních rizicích, spojených se zapojením ruské firmy, rozhodne v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu.

S tímto návrhem přišel ministr vnitra Jan Hamáček, který sice potvrdil, že mu Havlíček svůj názor sdělil ústně, ale také zdůraznil, že oficiální cestou nebyla tato informace podána všem důležitým institucím.

Zdroj