Špatné zprávy. Koronavirus bohužel opět sílí. V úterý přibylo nejvíc nakažených od dubna: 3246 pozitivně testovaných. A rostou...

3 měsíce starý 14
Špatné zprávy. Koronavirus bohužel opět sílí.

V úterý přibylo nejvíc nakažených od dubna: 3246 pozitivně testovaných. A rostou i čísla hospitalizovaných.

Nikdo nechceme, aby se v České republice opakoval scénář z loňského podzimu. Všichni můžeme udělat něco proto, abychom tomu zabránili a dostali šíření epidemie včas pod kontrolu. Zabránili zbytečným ztrátám na životech a také ekonomickým škodám, které si už jako země nemůžeme dovolit.

V této chvíli, po dvou letech zkušeností boje s koronavirem, přitom současná vláda opět navrhuje kroky, které nedávají smysl a nemají oporu v datech. Místo abychom lidi motivovali k očkování, jdeme přesně opačným směrem. Zrušit proplácení testů a zkrátit jejich platnost postrádá v této chvíli logiku.

Kabinet nemá žádný plán. Opět.

My plán máme. Co navrhujeme?

👉 Musíme lidi především motivovat k tomu, aby se nechali očkovat.

👉 Dejme každému možnost vybrat si při registraci, jakou vakcínou bude očkován. Doteď to možné není a přitom by to dle výzkumu předních českých sociologů řadu lidí přesvědčilo.

👉 Je nutné přesvědčit k očkování přibližně 400 000 ohrožených seniorů. Je to možné ve spolupráci s praktickými lékaři, kteří své pacienty znají a dokážou vysvětlit rizika a přínosy očkování. Praktiky a zdravotní sestry za očkování ale musíme dostatečně finančně ohodnotit.

👉 Stejně tak musí perfektně fungovat systém testování a trasování. Chceme testovat kvalitními PCR testy ve firmách a školách v regionech s nejvyšším přírůstkem nakažených. Pokud lidé zůstanou doma, budeme prosazovat stoprocentní nemocenskou. Nemůžeme si dovolit, aby podceněná situace v regionu přerostla do plošných uzávěr škol a ekonomiky.

👉 Je zároveň nutné opravdu hlídat, kdo vstupuje na velké akce. Není potřeba zpřísňovat pravidla, ale dodržovat ty už nastavená.

👉 Růst nakažených mnozí odborníci odhadovali. Zásadní je ale sledovat počty hospitalizovaných a nápor na jednotlivá zdravotnická zařízení. V místech s rizikovým vývojem musíme včas začít vyhrazovat kapacitu tak, abychom zabránili omezení běžné péče.

Zodpovědnost je nejen na vládě, ale také na každém z nás. Buďme ohleduplní k lidem ve svém okolí. Nikoho nemůžeme a nechceme do očkování nutit. Už si ale jako společnost nemůžeme dovolit další plošné restrikce.

Prosím, buďme ohleduplní ke svým spoluobčanům.

Přeji pokud možno klidný den.

Ivan Bartoš

Zdroj