SPD povede dál Okamura, ve volbě na konferenci hnutí získal 88 pct hlasů

před 2 týdny 31

Praha -Předsedou opozičního hnutí SPD bude dál jeho zakladatel a lídr Tomio Okamura. Na celostátní konferenci dostal 195 z 216 odevzdaných hlasů. Neměl protikandidáta. Na konferenci to oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal. Delegáti a delegátky budou volit ještě zbývající čtyři členy předsednictva. Výsledky vedení hnutí oznámí před 17:00.

Podle Doležala získal Okamura 88 procent hlasů. Vydalo se 223 lístků. Přítomní jich odevzdali 216 - platných bylo 215 a neplatný jeden. Okamuru podpořilo 195 hlasujících. Povede hnutí další tři roky. Podle Doležala by pro zvolení v prvním kole stačilo 168 hlasů.

Okamura poděkoval za důvěru a podporu. Je to podle něj silný mandát k prosazování programu hnutí a také k tomu, aby uspělo ve volbách.

Pětičlenné předsednictvo spolu s Okamurou tvoří dosud místopředseda SPD Radim Fiala, poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Také oni kandidují. Místopředsedu si pak vedení vybere ze svého středu.

Na počátku konference Fiala vyhlásil dvacetiminutovou lhůtu k podávání případných nominací na členy vedení. Odmítl, že by kandidáti byli předem připraveni. "Je nesmysl, aby byli předpřipravení kandidáti," řekl. Hnutí připravilo na volbu několik volebních lístků v různých barvách.

SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

Na zatím poslední volební stranické konferenci v prosinci 2021, která se kvůli pandemii koronaviru konala on-line, dostal Okamura při volbě předsedy hlasy 84 delegátů z 85 možných, přičemž sám se hlasování zdržel.

Konferenci SPD zahájil Okamura kritikou vlády a odmítnutím války či migrace

Kritikou vlády a odmítnutím války, migrace či eura zahájil celostátní konferenci opozičního SPD šéf hnutí Tomio Okamura. Delegáti a delegátky budou volit předsednictvo. Kandiduje současné vedení. Dorazil i bývalý prezident Miloš Zeman. Kritizoval SPD za neprosazování přímé volby starostů a hejtmanů. Zopakoval, že v příští vládě by rád viděl SPD a ANO. Zdravici zaslal i exprezident Klaus. Podle něj v eurovolbách budou moci voliči SPD vyjádřit, že "oni také válku nechtějí".

"Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum," uvedl Okamura. Podle něj vláda "najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód" a nedávné slovenské prezidentské volby mohou být inspirací. "Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice," uvedl šéf SPD. Dodal, že pokud budou "vlastenecké strany" v eurovolbách úspěšné, mohou překreslit politickou mapu EU. Okamura kritizoval cenzuru, která podle něj v ČR existuje, migrační pakt či plány EU na snižování emisí.

Parlamentní SPD bude dnes na konferenci jednat i o přípravě na podzimní krajské a senátní volby. Okamura zmínil snahu získat voliče hnutí ANO. Místopředseda Radim Fiala řekl, že SPD musí posílit v komunální politice a nemůže podcenit senátní volby. "Zároveň musíme dát jasný signál pro sněmovní volby v roce 2025. Musíme být připraveni podílet se na vládě," uvedl Fiala. Podle něj "volič napoví", s kým by hnutí mohlo případně pak vládnout.

"Jako občan si přeji v parlamentních volbách vládní koalici hnutí ANO a SPD," řekl ve svém vystoupení Zeman. Označil za překážku a politickou chybu, že SPD "dostatečně nepodpořilo" lídra ANO Andreje Babiše v loňské prezidentské volbě. Zmínil, že se s SPD neshodne na požadavku vystoupit z EU, v referendu by hlasoval proti. Kritizoval hnutí za neprosazování přímé demokracie. "Copak přímá demokracie je jen referendum? Je to i volba starostů, hejtmanů," řekl bývalý prezident. Připomněl, že poslanci SPD mohou zákony navrhnout. Uvedl, že hnutí se neumí propagovat. SPD nepovažuje za extremisty, ale za radikály.

Zeman kritizoval i vládní strany, zmínil Bezpečnostní informační službu (BIS), kterou nazval "Koudelkovou tajnou službou". Ředitele civilní kontrarozvědky Michala Koudelku Zeman opakovaně kritizoval už v době, kdy byl prezidentem. Zhruba po hodině a půl někdejší prezident konferenci opustil.

Další bývalý prezident Klaus ve zdravici uvedl, že by konference měla aktivizovat stoupence SPD před eurovolbami. "Voliči budou mít možnost volbou vyjádřit, že oni také válku nechtějí," uvedl Klaus. Míní, že volby budou "soubojem o souhlas či nesouhlas" s politikou pětikoaliční vlády. Klaus je bývalým dlouholetým předsedou ODS, která dnes má svůj kongres v Ostravě. Se svou bývalou stranou se ale již dříve názorově rozešel.

Konference SPD dnes začala minutou ticha za nedávno zesnulého poslance SPD Jaroslava Baštu. Následovala hymna. Na pódiu v jednacím sále bylo předsednictvo hnutí, které vedle Okamury a Fialy tvoří poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Čestné místo připadlo Zemanovi. Jako první vystoupil Okamura. Přijelo 225 delegátů a delegátek.

Hnutí SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

Přečtěte celý článek