Špetlíková se svěřila s detaily o drsném rozvodu rodičů. Nechybělo zapalování aut či násilí

5 měsíce starý 38

„Máma odletěla do Čech dřív, protože tu měla přímou rodinu. Její záměr byl přiletět, přivydělat si peníze na vlastní lékárnu a zase odletět. Ale všechno se seběhlo jinak,“ vzpomínala 33letá scénografka a kostýmová výtvarnice.

Špetlíková tedy zůstala v Hanoji s otcem. „Táta nebyl příliš citlivý ve smyslu toho, že by chápal dětskou psychiku. Dělal si často legraci už jenom z toho, že ukazoval prstem do nebe a říkával, že za námi letí máma nebo když jsem nedojídala polévku, tak mi ze srandy vyhrožoval, že se otráví sprejem proti komárům a zůstanu sama. Můj táta byl v těchto věcech opravdu hrozný,“ doplnila.

Rok bez matky byl opravdu těžký. Proto se velmi těšila, až za ní poletí. „Bylo to pro mě to nejdůležitější. Nevěděla jsem, do jaké země jdu a proč. Věděla jsem jenom, že jedu za maminkou,“ vysvětlila herečka, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Miss Hanoi.

Ačkoliv byli opět všichni spolu, její rodiče šli nakonec od sebe. Otec navíc bojoval se závislostí na alkoholu. „Byla jsem plně odkázaná na rodiče. Jejich rozvod byl divoký – od zapalování si aut po domácí násilí, kterého jsem byla svědkem. Jeden před druhým se mě snažili ukrýt a využívali mě jako manipulační nástroj vůči tomu druhému. Otec mě třeba vodil několik dní po hospodách, aniž by matka věděla, kde jsem, nebo mi říkával, že mě odveze zpátky do Vietnamu. Matka mě zas dala na několik měsíců do německé rodiny,“ vylíčila Špetlíková.

Otce viděla jako násilníka

Zpětně chápe, že od toho chtěla utéct, jako malé dítě ale chování rodičů nechápala. „Bylo mi pět nebo šest let. Tak malé dítě nevidí úniku a jediné, co je pro něj v tu chvíli Bohem, je rodič, kterého se méně bojí. A to byla máma. Tátu jsem viděla jako násilníka. Pak se situace trochu změnila,“ řekla herečka. Její dětství prý bylo drsné hlavně po psychické stránce. „Ačkoliv jí rodiče „dali občas na zadek“, nikdy to prý nepřekročilo určitou hranici. „Občas na mě rodiče vztáhli ruku, ale nemyslím si, že to bylo překročení nějaké hranice. Tohle nebyl problém mého dětství. Mnohem drsnější to bylo po psychické stránce,“ doplnila výtvarnice.

Dnes už podle svých slov nahlíží na věc s větším odstupem. Dávné rány se totiž zahojily. „Dlouho jsem nebyla schopná odpustit rodičům, ale najednou to samo přišlo. Najednou mi ten hlas řekl: ‚Ano, mami, odpouštím ti. Děkuji za všechno a nesoudím tě. Kdykoliv budeš potřebovat pomoct, pomůžu.‘ To samé přišlo i u otce. Dnes už se jim opravdu snažím pomáhat. Vím, že jednou budu mít vlastní děti a chci jim být příkladem,“ dodala.

Ha Thanh Špetlíková se v pořadu Povídej rozhovořila také o rozvodu, plánech na rodinu a podnikání. Celý rozhovor sledujte v neděli 21. srpna v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.

Zdroj