Špičkového ruského odborníka na hypersonické střely zatkli pro podezření ze zrady

1 měsíc starý 28

Šipljukovi spolupracovníci uvedli, že v institutu byly provedeny prohlídky. „V institutu se prováděly operační zásahy. Jsou spojené s naším ředitelem Alexandrem Nikolajevičem Šipljukem. Ten byl zadržen,“ řekl Fomin.

Šipljuk vedl v novosibiřském institutu spadajícím pod sibiřskou pobočku Ruské akademie věd laboratoř s aerodynamickým tunelem, který umožnil navodit podmínky při hypersonickém letu, tedy letu nejméně pětkrát překonávajícím rychlost zvuku. Měl na starosti koordinaci výzkumu systémů slibných hypersonických raketových systémů.

Další zadržení vědci

Televize CNN upozornila, že jde v krátké době už o třetí případ zadržení ruského vědce pro podezření ze zrady. Hlavní výzkumník stejného institutu Anatolij Maslov byl zadržen 27. června pro podezření, že předával tajná data o hypersonických střelách. I on žil v akademickém městečku Akaděmgorodok a byl převezen do moskevské věznice Lefortovo.

Obvodní soud v Novosibirsku nařídil 30. června zadržet také Dmitrije Kolkera z Institutu laserové fyziky spadajícího rovněž pod sibiřskou pobočku Ruské akademie věd. Kolker který trpěl finálním stádiem rakoviny pankreatu, byl také převážen do Lefortova. Ve vazbě zemřel.

Byl podezřelý, že spolupracoval s čínskou tajnou službou. Jeho syn Maxim to popřel a obvinil tajnou službu FSB, že otce zabila, když ho odvezla z nemocnice.

Obhájce lidských práv Pavel Čikov uvedl, že agent FSB provázel Kolkera po celou dobu pobytu v Číně, kde v roce 2018 přednášel.

Zdroj