Spisovatel Rushdie poprvé od útoku veřejně vystoupil, mluvil o svobodě slova

6 měsíce starý 20

foto Britský spisovatel Salman Rushdie (na archivním snímku z 6. června 2017).

Londýn - Spisovatel Salman Rushdie poprvé od loňského útoku veřejně vystoupil a ve videovzkazu proneseném u příležitosti vyhlašování britských knižních cen v pondělí mluvil hlavně o svobodě slova a o tom, že je podle něj v západních zemích ve stále větším ohrožení. Napsala o tom agentura AP. Rushdie loni v létě utrpěl vážná zranění, když jej muž v USA pobodal přímo na pódiu. Pořadatelé cen mu nyní udělili ocenění určené pro ty, kdo se zasazují o právo na svobodné publikování.

"Žijeme v době, ve které jako nikdy jindy za celý můj život nebyla v západních zemích svoboda slova a publikování ohrožená tak jako teď," řekl Rushdie, který konkrétně zmínil například spory o vyřazování titulů z amerických školních knihoven nebo vydávání knih, v nichž jsou upravovány nebo přepisovány pasáže, jež by údajně mohly urážet nebo šokovat současné čtenáře. V poslední době se v této souvislosti mluvilo o úpravách děl Roalda Dahla, Agathy Christie nebo Iana Fleminga.

Vydavatelé by podle Rushdieho měli dovolit, aby "knihy odrážely dobu, ve které vznikly".

"A pokud je to pro někoho těžké přijmout, pak ať tu konkrétní knihu nečte a přečte si jinou," řekl spisovatel.

Pětasedmdesátiletý Rushdie loni v srpnu po útoku oslepl na jedno oko a měl poškozené nervy na ruce. Útočník je obviněný z pokusu o vraždu.

Britské knižní ceny, tak zvané Nibbies, jsou udělovány v několika kategoriích. Hlavní cenu za knihu roku získala v pondělí naučná publikace Menopausing (V přechodu) Daviny McCallové. V kategorii beletrie zvítězil fantasy román Babel od Rebeccy Kuangové.

Zdroj