Spojenci na základně v Ramsteinu slíbili Ukrajině dlouhodobou podporu. Zbraně poskytne i Česko

1 týden starý 6

Ukrajina se v boji proti ruským invazním silám může spolehnout na dlouhodobou podporu spojenců, kteří se zaměří na posílení protivzdušné obrany a na dodávky dělostřelecké munice. Takový je výsledek jednání států zbrojně podporujících Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu.

Německo 18:09 19. září 2023

Ukrajina již brzy dostane slíbené americké tanky M1 Abrams | Zdroj: Reuters

Česko na okraj schůzky podepsalo s Dánskem a Nizozemskem dohodu, díky které Kyjev dostane české zbraně za finanční podpory Kodaně a Amsterdamu. Americký ministr obrany Lloyd Austin na schůzce oznámil, že Ukrajina již brzy dostane slíbené americké tanky M1 Abrams a že USA na svém území pomohou s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

F-35 mohou stát až 500 miliard, varuje exministr. ‚Jsou levnější než gripeny,‘ oponuje poslanec

Číst článek

„Protivzdušná obrana zůstává nadále tím, co Ukrajina nejvíce potřebuje, aby mohla chránit obyvatelstvo daleko za frontou,“ upozornil Austin. Své kolegy proto na úterním jednání vyzval, aby znovu prověřili ve vojenských skladech možnosti toho, co mohou Ukrajině předat.

Ukrajině úterý přislíbily pomoc mimo jiné Polsko, které poskytne odminovávací zařízení, a Švédsko, které podle Austina dodá munici a náhradní díly za 300 milionů dolarů (6,9 miliardy Kč). Německo již v pondělí ohlásilo nový zbrojní balíček včetně munice, obrněných vozidel, zimního oblečení a generátorů v hodnotě 400 milionů eur (9,8 miliardy Kč). O střelách s plochou dráhou letu Taurus, o které má Ukrajina rovněž zájem, německá vláda ještě nerozhodla. Střely podle Berlína nebyly tématem úterního jednání.

Česko v úterý podepsalo s Dánskem a Nizozemskem dokument o financování předání českých zbraní na Ukrajinu. „Konkrétně půjde o dodávky dalších tanků, houfnic, ručních zbraní, bojových vozidel pěchoty, kapacit protivzdušné obrany a prostředků elektronického boje či munice od firem našeho obranného průmyslu,“ řekl náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec (STAN). Ten v Ramsteinu zastupoval ministryni Janu Černochovou (ODS), která se původně jednání chtěla zúčastnit, nakonec ale účast odřekla.

Čistý korupční rejstřík, otevřené dveře do muslimských zemí. Kdo je nový šéfvyjednavač Ukrajiny?

Číst článek

Prvním dílčím projektem spolupráce Česka s Dánskem a Nizozemskem bude dar 15 modernizovaných tanků T-72EA, o kterém v úterý hovořil dánský ministr obrany Troels Poulsen. Ten uvedl, že součástí dánské pomoci v mezinárodní spolupráci bude také 30 tanků Leopard 1.

Austin na úterním jednání řekl, že kontaktní skupina asi 50 států dodávajících zbraně na Ukrajinu již Kyjevu poskytla obrannou pomoc za více než 76 miliard dolarů (přes 1,7 bilionu Kč). Řekl také, že Ukrajinci a ukrajinská armáda svádějí tvrdé boje s ruskými jednotkami a že se jim daří stále postupovat.

Předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley řekl, že boj Ukrajiny není zdaleka u konce a že ukrajinská armáda potřebuje podporu před nadcházející zimou. Dodal, že ukrajinským vojákům se doposud podařilo osvobodit 54 procent území, které Rusko obsadilo.

ČTK

Zdroj