Spojené státy požádají o vydání zločince zadrženého v Česku. Je obviněný ze spiknutí

2 měsíce starý 143

Rafat Amirov, Polad Omarov a Khalid Mehdiyev byli obviněni z nájemné vraždy a praní špinavých peněz za svou roli ve zmařeném spiknutí, které bylo podle amerických úřadů podporované Teheránem.

Omarov byl zatčen v České republice 4. ledna. Týdeník Respekt o něm napsal, že je Ázerbájdžánec s gruzínským občanstvím, kterého v Praze zadržela Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) na základě mezinárodního zatykače. Spolu s Omarovem byl podle Respektu v Praze zadržen i jeho osobní strážce. Server Investigace.cz uvedl, že se jedná o šéfa jedné z větví ruskojazyčné mafie, jenž spolu se svou zločineckou skupinou terorizoval velkou část ázerbájdžánské enklávy v Rusku a na Ukrajině.

Podle agentury AFP byla cílem vraždy představitelka íránské opozice Alínežádová, před jejímž domem byl loni zatčen s puškou v ruce Khalid Mehdiyev, trvale žijící v New Yorku. Spisovatelka je dlouholetou kritičkou íránských zákonů o zahalování hlavy. Na sociálních sítích opakovaně propagovala videa, na nichž ženy v Íránu tyto zákony porušují.

Amirov byl zatčen v pátek a později tentýž den ho čeká předběžné slyšení u federálního soudu na Manhattanu.

Zdroj