Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě a nově na sankční seznam zařadily kubánské policejní síly a jejich velení. Informovala o tom v pátek agentura AP, podle níž chce administrativa prezidenta Joea Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Washington 23:29 30. července 2021

Americká média po projevu prezidenta Joea Bidena (na snímku) v Kongresu upozorňují na některé zavádějící, přehnané nebo nepodložené výroky | Foto: Melina Mara | Zdroj: Reuters

Už minulý týden Bílý dům uvalil sankce na kubánského ministra obrany Álvara Lópeze Mieru a na zvláštní útvar ministerstva vnitra známý jako černé barety. Nyní sankce rozšířil i na policejního šéfa Oscara Callejase Valcárcela a jeho zástupce Eddyho Sierru Ariase a na celou kubánskou policii. Podle Spojených států mají na svědomí vážné porušování lidských práv.

Spojené státy uvalily další sankce na představitele kubánského režimu. Havana mluví o spiknutí

Číst článek

„Ministerstvo financí bude dál označovat a k osobní odpovědnosti hnát ty, kdo kubánskému režimu usnadňují závažné porušování lidských práv,“ uvedla šéfka amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Andrea Gackiová. Prezident Biden v pátek po setkání se zástupci komunity Kubánců žijících v USA řekl, že lze letos očekávat ještě další sankce vůči Kubě.

Protesty v řadě kubánských měst se konaly 11. července a byly největšími protivládními demonstracemi v zemi od roku 1994, než je vláda masovým nasazením policie a armády potlačila. Příčinou demonstrací byla dlouhodobá nespokojenost velké části obyvatel země s autoritářskou vládou a zejména zoufalá životní úroveň Kubánců, kterou ještě zhoršila pandemie covidu-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je ostrov závislý. Kubánská vláda viní z ekonomické krize letité americké obchodní embargo a zpřísnění amerických sankcí za předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě. Na seznam přidaly celou policii kvůli porušování lidských práv

  2. Německo zpřísní podmínky vstupu z rizikových zemí. Chce očkování, test nebo potvrzení o uzdravení

  3. Válka se změnila. Delta je nakažlivá jako neštovice, mohou ji přenášet i očkovaní, tvrdí americký úřad

  4. Slavia porazila v druhém kole ligy Teplice. O výhře rozhodla hattrickem letní posila Schranz

  5. Všeho moc škodí, ale přiměřená konzumace vína je součástí zdravého životního stylu, říká šéf vinařů

  6. Olomoucký státní zástupce obžaloval dvě firmy a 16 lidí kvůli daňovým únikům za 250 milionů

Aktuální témata

Olympijské hry 2020, Medaile OH 2020, Program OH, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Olympijské hry 2022, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme