Společně se Starosty jsme dnes ministru školství představili náš plán pro bezpečný návrat dětí do škol (https://bit.ly/NavratDet...

5 měsíce starý 21
Společně se Starosty jsme dnes ministru školství představili náš plán pro bezpečný návrat dětí do škol (https://bit.ly/NavratDetiDoSkol). Na rozdíl od včerejšího poněkud absurdního jednání s vládou to dnešní bylo výrazně konstruktivnější a ministr Plaga přislíbil, že pro druhou fázi otevírání škol využije návrhy poslanců Petr Gazdík a Lukáš Bartoň na posílení pravomocí ředitelů a regionalizaci strategie návratů dětí do školních lavic. Na řadě dalších bodů našeho plánu přitom panovala obecná shoda.

„Chceme klást důraz především na testování žáků, protože nesmí znovu docházet ke střídavému otevírání a zavírání škol. Pokud dětem umožníme návrat, musí být strategie školního testování důkladně promyšlena již v předstihu. Ministr si toho je vědom, a proto zváží náš požadavek na to, aby pilotní testování ve školách probíhalo formou antigenních i PCR testů. Školy se nesmí stát místem šíření epidemie,“ říká poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

„Je potěšující, že jsme s panem ministrem našli shodu ve většině stěžejních bodů: skupin žáků, které by se do škol měly vracet přednostně, urychlení očkování učitelů a distribuci ochranných prostředků do škol. Klíčové je pro nás ujištění, že se ministerstvo chystá ve druhé fázi skutečně využít námi navrženou cestu, tedy posílit roli ředitelů a zřizovatelů škol a umožnit regionální rozdíly při postupném návratu žáků.

Shodli jsme se na tom, že pokud má být přítomnost ve škole podmíněna testováním, musí být zajištěna alternativa pro vzdělávání žáků, kteří se nebudou testovat nebo se nebudou účastnit prezenční výuky z jiných důvodů. A to s využitím individuálních konzultací nebo zapojením do distanční výuky při zohlednění kapacit škol,“ doplnil výsledky jednání předseda Pirátů Ivan Bartos.

Zdroj