Spolu chce šéfovat Sněmovně. Když bude ANO „zlobit“, tak ostrouhá, varuje ODS

3 měsíce starý 73

Funkce šéfa Sněmovny podle Stanjury náleží koalici Spolu, která vyhrála volby. Hnutí ANO by podle něj mělo míst post místopředsedy. „Preferujeme dohodu. Pokud uznají porážku, budeme ctít systém poměrného zastoupení, ANO bude mít funkci místopředsedu Sněmovny a odpovídající počet předsedů výborů,“ řekl Stanjura.

„Pokud bude někdo zkoušet sestavit vládu, která bude mít nulovou šanci získat důvěru, tak to nepůjde hladce,“ dodal Stanjura. Varoval tak hnutí ANO před tím, aby nedělalo problémy.

Velká část politiků ANO totiž tvrdí, že volby vyhrálo právě hnutí Andreje Babiše, protože má ve Sněmovně nejvíc mandátů. Více procent sice získala koalice Spolu, kvůli přepočtu volebního systému má 71 mandátů, zatímco druhé na pásce ANO má 72 křesel.

Je však jasné, že ANO nemá s kým sestavit vládu. Koalice mají většinu 108 hlasů a deklarovaly, že chtějí sestavit kabinet společně.

Předsedu Sněmovny by ale nemusela mít ODS. Ta má mít podle dohody premiérské křeslo a už nyní má předsedu Senátu. Dolní komoře by mohl šéfovat někdo z TOP 09, spekuluje se o jménu předsedkyně strany Markétě Pekarové Adamové. O post předsedy Sněmovny měli ale zájem i Starostové. Koalice Spolu s Piráty a STAN mají o personáliích jednat ve středu.

Zdroj