Spolu vede těsně před ANO. Průzkum Kantaru potvrdil krizi ČSSD a KSČM

5 měsíce starý 98

Volby do Poslanecké sněmovny by letos v dubnu vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 31,5 procenty hlasů. Vyplývá to ze sněmovního modelu agentury Kantar zpracovaného pro Českou televizi. Druhé by skončilo hnutí ANO, které by bralo 29 procent hlasů před třetími Piráty se Starosty s 15 procenty. Pětiprocentní hranici by překonalo ještě SPD s 9,5 procenty, znovu by naopak neuspěli sociální demokraté nebo KSČM. Při přepočtu na jednotlivé strany by vyhrálo ANO před ODS.

U jednotlivých stran by si první místo připsalo hnutí ANO s 27,5 procenty hlasů před druhou ODS, která by získala 22,5 procenta. Samotní Starostové by dosáhli na 10 procent, čtvrté místo by náleželo SPD s 9,5 procenty. Na páté příčce by skončili Piráti s 7,5 procenty, těsně by se do sněmovny dostala ještě TOP 09 s 5 procenty. Nepronikli by ale samotní lidovci, jimž průzkum přisoudil jen 4 procenta.

„Autoři zprávy uvádějí, že premiér Petr Fiala (ODS) je mezi dotazovanými často pozitivně zmiňován v souvislosti s aktuálním vystupováním a dominuje důvodům respondentů, kteří v posledních měsících přešli k občanským demokratům, a to téměř výlučně od jiných stran vládní koalice, například Starostů a nezávislých. Někteří lidé odcházející od STAN zmiňují (krom Petra Fialy) také některé kauzy čelných představitelů tohoto hnutí,“ uvedla ČT s odvoláním na sociology Kantaru.

Sběr dat agentury probíhal ve dnech 14. 3. až 1. 4. 2022 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů


Zdroj