Spor miliardových pohledávek za OKD pokračuje. Znovu se jím začal zabývat insolvenční soud v Ostravě

2 měsíce starý 57

Insolvenční soud v Ostravě se v pondělí znovu začal zabývat sporem o platnost pohledávek za více než deset miliard korun za společností OKD (nyní Správa pohledávek OKD). Pohledávky přihlásila britská banka Citibank, poté co OKD v roce 2016 skončilo v úpadku. Insolvenční správce Lee Louda je ale neuznal, a banka, která by jinak byla největším věřitelem těžební firmy, se tak insolvenčního řízení nemohla účastnit.

Ostrava 13:31 13. září 2021

Firma OKD během let prošla reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ostravský soud v roce 2019 rozhodl, že pohledávky jsou platné. Vrchní soud v Olomouci ale loni po odvolání insolvenčního správce a státního zástupce rozsudek zrušil a kauzu vrátil do Ostravy. Insolvenční soud se však nyní zabývá už jen částí sporu, řeší mimo jiné, zda plnění odpovídalo smlouvám.

Obžalovaní v kauze privatizace OKD jsou nevinní, rozhodl definitivně Nejvyšší soud

Číst článek

Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Pohledávky za OKD přihlásilo v roce 2016 přes 550 věřitelů, dohromady žádali více než 23 miliard korun. Insolvenční správce ale uznal pohledávky jen za zhruba čtvrtinu této sumy.

Firma OKD prošla reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti, jejímž majitelem se prostřednictvím své firmy Prisko stal v roce 2018 stát. Firma se později přejmenovala na OKD, zatímco v původní OKD zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli a její název se změnil na Správa pohledávek OKD.

Prověřování odloženo

Server HlídacíPes.org v pondělí upozornil, že Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo březnové rozhodnutí policie, která se zabývala možným vytunelováním společnosti OKD poté, co ji v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala.

Kriminalisté prověřování trestního oznámení odložili v březnu s tím, že podezření z trestného činu se nepotvrdilo, jedna z nástupnických společností Správa pohledávek OKD proti tomu podle serveru podala stížnost a Nejvyšší státní zastupitelství ji v srpnu zamítlo.

Těžba černého uhlí postupně končí, protože se nevyplácí. OKD těží už jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde se má uhlí dobývat minimálně do konce příštího roku. Pracuje tam přes 3500 lidí.

ČTK

Zdroj