Spor ve studiu kvůli migraci: Česko má výjimku, ujišťoval Lochman. Dostálová ho vinila ze lží

před 2 měsíce 48

Hnutí ANO svolalo na středu mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli migračnímu paktu. „Velmi by nás zajímala otočka vlády o 180 stupňů. Nejdříve se vychvalovali, jak se jim podařilo dohodnout migrační pakt, a pak jsme se dočkali toho, že řekli, že se zdrží u hlasování,“ řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (za ANO).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ANO by mohlo převzít vládu už zítra, tvrdí Schillerová. Argumentuje známou hláškou hnutí

Vadí jí prý také, že migrační pakt neřeší příčinu, ale následky. „Celý je postavený na tom, že máme ilegálního migranta na pláži a Evropská unie si má poradit nějakými mechanismy. Tam je ta povinná solidarita. Musíme si uvědomit, že se tam dostal i ‚nový Dublin‘, tedy to, že budou mít přednost ilegální migranti na moři, a to bude v neprospěch jednotlivých členských zemí,“ uvedla Dostálová. Podotkla, že povinná solidarita je postavená na distribučním klíči. „Buď můžete relokovat migranty, anebo pokud ta země odmítne, tak se může vyplatit,“ sdělila.

Místopředseda poslaneckého klubu hnutí STAN a člen sněmovního zahraničního výboru Ondřej Lochman podotkl, že jsou tři varianty. „Buď můžete pomoct finančně, nebo technickou podporou, anebo přijmout migranta. My jsme řekli, že nechceme povinné přijímání, to platí,“ uvedl Lochman. Zároveň zdůraznil, že na stránce 49 migračního paktu je jasně napsáno, že komise, která bude situaci vyhodnocovat, bere v potaz, pokud je země pod silným migračním tlakem. V takové situaci je podle něj i Česká republika, a to kvůli migraci z Ukrajiny. „My na to máme i vyjednanou výjimku,“ tvrdí Lochman. Hnutí ANO zároveň obvinil, že v roce 2021 říkalo lidem, že do „chat a domů přijdou migranti“. „Strašili jste a teď děláte to samé,“ řekl Lochman.

Proti tomu se ale ohradila Dostálová. „Ráda bych pana poslance varovala, aby tady neříkal takovéhle nesmysly a lži. My jsme se snažili zabránit ilegální migraci, aby k nám vůbec nepřišli, aby se řešily lodě na mořích. A to, že si členské země mohou v podstatě vybrat, je úplný nesmysl. Doufám, že čteme v tom samém migračním paktu,“ sdělila Dostálová. Zdůraznila, že v paktu je napsáno, že když přerozdělování nebude dosahovat minimálně 60 procent, tak má rozhodující slovo Evropská komise. „Prosím, nelžeme tady lidem. Proto jsme svolali mimořádnou schůzi, protože vy si prostě čtete jenom to, co se vám líbí,“ řekla Dostálová.

Lochman ale trval na svém a všem ve studiu, včetně moderátora Petra Suchoně, rozdal vytisknuté stránky migračního paktu. „Tady máte číslo 49, je tu napsaná výjimka. Paní kolegyně stále dělá, že tomu nerozumí,“ řekl Lochman. „Můžete mi ukázat jediný název, kde je napsáno Czech Republic? Je to samozřejmě pro všechny země, které mají uprchlíky pod dočasnou ochranou. Bude to vyhodnocovat Evropská komise, která bude zvažovat 27 kritérií, z nichž jedno je dočasná ochrana,“ reagovala Dostálová.

Přečtěte celý článek