Sportovní událost posledních 50 let: Lyžař Maier získal ocenění za nejkrkolomnější pád

3 měsíce starý 52

Toto ocenění získal na slavnostním večeru Hermann Maier za svůj pád při sjezdu na olympijských hrách 1998 v japonském Naganu. Se startovním číslem čtyři patřil k největším favoritům, jenže jeho snažení skončilo po pouhých 18 sekundách, když ve velké rychlosti nezvládl výjezd z pravotočivé zatáčky a hrana skoku ho katapultovala do vzduchu.

Následoval nekontrolovatelný pád a po něm čtyři přemety přes dva ochranné ploty. Maier měl štěstí, že za nimi byl volný prostor s čerstvě napadaným sněhem, který jeho kotrmelce zastavil. Nakonec zůstal ležet na břiše. Během chvíle si však sám klekl a sundal brýle z helmy.

K vítězství v neobvyklé anketě pomohl Maierovi také další průběh olympijských her. Pouhé tři dny po svém pádu, který komentátor rakouské televize ORF označil jako nejděsivější v historii olympijských sjezdů, vyhrál super-G a následně též obří slalom. Pro Rakušany se tak definitivně stal národním hrdinou.

Však se také při čtvrtečním vyhlášení dočkal potlesku vestoje. I tento moment se zapsal do historie, protože v Maierových očích se objevily slzy. Vzápětí však už žertoval a pravil: „Co by člověk neudělal pro to, aby se dostal do televize.“

Byla to mladická nerozvážnost, hodnotí Maier

Přiznal, že i po 23 letech si ze svého „vystoupení“ v Naganu pamatuje až příliš mnoho detailů. „Ano, bylo to skutečně drastické, proto mám svůj pád pořád v hlavě. Byla to mladická nerozvážnost, jel jsem příliš rychle,“ vysvětlil Maier, kterému bylo v době olympijského pádu 25 let a dva měsíce.

Na druhém místě v anketě o sportovní událost posledních 50 let skončil tenista Thomas Muster díky svému překvapivému vítězství na antukovém Roland Garros v Paříži v roce 1995. Bronz bral další lyžař Franz Klammer, který vyhrál sjezd na olympijských hrách 1976 v rakouském Innsbrucku na domácí trati.

Zdroj