Spory i demonstrace. Debata o americkém radaru v Brdech před 15 lety rozdělila společnost

3 měsíce starý 148

Radar umístěný v brdských lesích se měl společně s raketami v Polsku stát součástí americké protiraketové obrany v Evropě, takzvaného obranného deštníku. Měl navigovat obranné antirakety vystřelené z Polska v případě, že by došlo k raketovému útoku z jiné země, například z Íránu. O jeho oficiální umístění v Brdech požádaly Spojené státy v roce 2007. V tu dobu už byl ale středobodem vášnivých diskuzí a protestů.

Polínko do ohně přihodilo i takzvané radarovné, tedy zhruba čtvrtmiliardová kompenzace pro nejbližší obce. To se totiž nelíbilo starostům na jiných místech Česka, kde byly vojenské radary NATO už umístěny.

Na přivítání radaru dokonce vznikl i song –⁠ přezpívaná píseň „Dobrý den, majore Gagarine“. V nové verzi „Dobrý den, prapore hvězd a pruhů“ nazpíval píseň Jan Vyčítal. Později se k němu přidala také tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. I ten rozpoutal napříč českou veřejností pořádný rozruch. Vznikla tak i animovaná parodie ve formě videoklipu.

Odpor proti umístění radaru tenkrát podle průzkumů převažoval. „Čelili jsme neuvěřitelné informační masáži, která byla financovaná Ruskou federací,“ řekl Tomáš Klvaňa, který měl komunikaci protiraketové obrany na starosti.

Parkanová záměr Černochové schvaluje

I kvůli odporu české veřejnosti v září 2009 tehdejší americký prezident Spojených států Barrack Obama oznámil úřadujícímu předsedovi vlády Janu Fischerovi, že od záměru na vybudování základny USA ustoupily. „Prezident Obama mi volal někdy uprostřed noci a sdělil, že Američané od toho ustupují, samozřejmě i při vědomí nálad, které jsou okolo toho v Česku,“ řekl tehdejší premiér.

K bojovníkům za umístění radaru patřila také tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta snahy své následovnice tudíž podporuje. „Záměr ministryně Černochové a vlády zcela podporuji a bylo by mou velkou satisfakcí, kdyby se po 15 letech podařilo jej uskutečnit,“ uvedla někdejší šéfka resortu obrany.

Zdroj