Spory s Nokií urovnalo také Vivo. Uhradí licenční poplatky a může se vrátit na všechny trhy včetně Německa

před 3 měsíce 89

Nokii se postupně daří urovnávat spory vedené s čínskými výrobci mobilů. Po uzavřené patentové dohodě se značkou Oppo se k podobnému urovnání Finové dopracovali také u další čínské první světové pětky – Vivo. Nově uzavřená víceletá dohoda pokrývá sadu základních patentů v oblasti 5G a dalších mobilních technologiích. Měla by zároveň ukončit všechny probíhající patentové spory mezi oběma společnostmi po celém světě.

Pro Vivo to mimo jiné znamená, že se může vrátit i na trhy, z nichž muselo před rokem kvůli donedávna probíhajícím sporům zmizet. Nejvíc to čínská firma mohla pocítit v sousedním Německu, které pro ni v dlouhodobé strategii představuje vedle Rakouska, ale také České republiky, jeden z klíčových evropských trhů. Předchozí licenční smlouva mezi Nokií a Vivo vypršela v roce 2021, ale nebyla obnovena, což vedlo k žalobě z finské strany právě v Německu.

„Jsme rádi, že jsme dosáhli globální křížové licenční dohody se společností Nokia. Podpis dohody odráží vzájemné uznávání a respektování patentových hodnot v telekomunikačních mobilních technologiích a také hraje významnou roli při podpoře pozitivního prostředí v tomto odvětví,“ uvedla generální ředitelka oddělení právních záležitostí Vivo, Xianwen Xuová.

Spokojená může být samozřejmě i Nokia, které se po obnovení nebo uzavření nových licenčních dohod s Honorem, Oppem a některými dalšími značkami podařilo během posledních 13 měsíců uzavřít cyklus obnovy licencí s největšími výrobci smartphonů na světě. „Uzavření licenční smlouvy se společností Vivo demonstruje významný příspěvek společnosti Nokia ke klíčovým technologiím v odvětví chytrých telefonů a zajistí dlouhodobou stabilitu našemu licenčnímu podnikání v nadcházejících letech,“ dodala prezidentka Nokia Technologies Jenni Lukanderová.

Přečtěte celý článek