Spotové ceny sníží účet za elektřinu, míní odborníci. Energetický úřad ale varuje před riziky

3 měsíce starý 34

Pan Petrák bydlí v rodinném domku v Ústí nad Labem. Dodavatel mu zvýšil zálohy na plyn o stovky procent, a proto se rozhodl přejít na spotové ceny. „Pokud se podívám na říjen roku 2022, což je poslední uzavřený měsíc, tak cena byla asi o 1 000 korun nižší, než je zastropovaná cena,“ popsal Petrák. Spotové ceny se řídí aktuálním vývojem na trhu. Rizika se pan Petrák nebojí. „Pokud by ceny vylétly, mám ve smlouvě s dodavatelem měsíční výpovědní lhůtu,“ řekl Petrák.

Spotový ceník se může vyplatit i podle odborníků. „Pokud má někdo spotový produkt, tak bude ze shora chráněn cenovým stropem a zezdola, když budou nízké velkoobchodní ceny, z toho může profitovat,“ uvedl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Záloha se lidem na takzvaném spotu vždy vypočítává podle toho, jak se vyvíjela cena na burze v předešlém měsíci. Odhadovat vývoj není jednoduché. Situace na trhu se ale v posledních měsících i dnech neustále mění. Zatímco v neděli stála jedna megawatthodina (MWh) elektřiny v průměru 4 tisíce korun, včera to bylo už 7 tisíc korun. „Jsme ve velmi specifickém období velkých výkyvů. Věřím, že se po roce 2023 trhy trošku uklidní a extrémy nebudou tak velké,“ sdělil ředitel divize energií společnosti Srovnejto.cz Aleš Fojtík.

Lidé ale mnohdy netuší, co pojem „spotové ceny“ znamená. „To nevím, ale vím, že ty ceny jsou hrozný,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Asi se tím myslí, že se to nakupuje na burze. Přiznám se, že tomu vlastně nerozumím,“ uvedl další dotazovaný.

Před spotovými cenami ovšem varuje Energetický regulační úřad. „Pokud si někdo chce sjednat takový produkt, měl by to být člověk, který sleduje situaci na burze a nebude překvapen, pokud ceny skokově vzrostou, protože výkyvy se mu pak bezprostředně promítají do ceny,“ upozornil potenciální zákazníky mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort. Koncová cena spotového produktu by ale neměla přesáhnout vládou stanovený cenový strop, který je u elektřiny 6 tisíc korun za MWh, u plynu pak 3 tisíce korun.

Zdroj