Správa hmotných rezerv nakoupí sedm milionů testů

1 měsíc starý 11

Testovací sada na koronavirus Foto: Vladimír Klepáč , Právo

Správa hmotných rezerv nakoupí sedm milionů testů

Nejprve má zásoba podle Schillerové sloužit pro potřebu veřejného sektoru, později, až budou otevřeny, škol. „Je to zásoba, která by měla stačit pro školy zhruba do května," uvedla Schillerová.

Kvůli povinnému testování ve firmách i veřejném sektoru se trh s testovacími sadami v posledních týdnech v Česku rychle rozvíjí. Podniky mají ale často problém testy koupit. Školy mají začít testovat, až se žáci z distanční výuky začnou vracet do škol.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy jsou velkým problémem ceny testů, které v posledních dnech stoupají. Stát na ně nyní přispívá 60 korunami za test, což je podle Prouzy asi 40 procent současné ceny. Prouza k tomu řekl, že pokud ceny testů budou dál růst, bude chtít po vládě řešit navýšení příspěvku firmám.

Podle Havlíčka však budou ceny testů s jejich přibývajícím množstvím postupně klesat. V tomto týdnu by do Česka mělo přijít dalších 15 milionů testů a jejich počet by měl dál stoupat, uvedl o víkendu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).


Povinné testování začalo minulou středu v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají povinné testování zahájit v pátek a dokončit ho 15. března. Povinné testování státních zaměstnanců má začít 10. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj