Sputnik rozkládá slovenskou koalici, zdravotnictví nákup vakcíny utajuje

2 měsíce starý 10

Šéf kabinetu a lídr vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v pondělí oznámil, že Slovensko získá dva miliony dávek ruské vakcíny. Zatím jich dostalo dvě stě tisíc. Koaliční partneři si však stěžují, že o nákupu neměli informace a dávají najevo, že k němu mají vážné výhrady. Z klubu strany Za lidi odcházejí poslanci, ministr zahraničí Ivan Korčok je rozčarovaný a dvě vládní strany debatují o dalším postupu.

„My se musíme seriózně bavit o rekonstrukci vlády, protože takto se už skutečně nedá fungovat,“ prohlásil šéf Svobody a solidarity a ministr hospodářství Richard Sulík.

„Na vládě jsme od ministra zdravotnictví nedostali žádné informace o jednáních o neregistrované ruské vakcíně. Vzhledem k tomu, že podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv nedokážou vyhodnotit bezpečnost a účinnost vakcíny, je použití takové neregistrované vakcíny na Slovensku velkým rizikem,“ citoval list Sme šéfku Za lidi a vicepremiérka Veronika Remišová.

Ta navíc na sociálních sítích kritizovala Matoviče za to, že vakcínu osobně vítal na letišti, přestože to u schválených očkovacích látek neučinil.

Ministr Korčok, který je ve vládě za SaS, tvrdí, že se o příletu Sputniku dozvěděl až na poslední chvíli a dříve od velvyslance v Moskvě než od ministra obrany Jaroslava Nadě (OLaNO). „Rozděluje nás doma, rozděluje nás v zahraničí, protože zpochybňuje procesy v Evropské unii,“ řekl podle deníku Pravda na adresu vakcíny. Odpovědi novinářů na otázku možné demise se vyhnul, o situaci chce každopádně hovořit s politickými špičkami včetně prezidentky Zuzany Čaputové.

Svoboda a solidarita dříve nevyloučila ani odchod z koalice. Je však v nelehké pozici, mnozí jí připomínají pád kabinetu Ivety Radičové v roce 2012, který otevřel dveře dlouholeté vládě strany Smer-SD. Rekonstrukce Matovičova týmu je tak pravděpodobnějším řešením. Hovoří se především o výměně ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který výjimku pro Sputnik schválil a jehož úřad nechce zveřejnit smlouvu o nákupu.

Odvolává se na to, že podrobnosti o dodávkách vakcín prostřednictvím EU jsou také v utajeném režimu. Organizace Transparency International ale tento postoj kritizuje a je připravená záležitost řešit i soudní cestou.

Je možné, že koaliční partneři budou Obyčejné lidi tlačit i k výměně na premiérském postu. Kdyby se stal šéfem vlády Sulík odpovídalo by to vývoji preferencí. Propad OLaNO je v posledních měsících tak hluboký, že SaS je momentálně v průzkumech nejsilnější vládní stranou.

Zdroj