Sputnik V poslal na Slovensko odlišnou látku, tvrdí tamní lékový ústav. Výrobce to označil za nesmysl

3 týdny starý 3

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil, že jednotlivé šarže ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 patrně nemají stejné vlastnosti. Potvrdil také dřívější informace, že dodávka zmíněné očkovací látky na Slovensko se liší od Sputniku V, která byla použita v testech a studiích, jež publikoval odborný časopis Lancet. Výrobce vakcíny ale popřel, že by na Slovensko poslal odlišnou látku.

Bratislava 12:32 8. dubna 2021

Podle slovenského státního ústavu pro kontrolu léčiv získala země ruskou vakcínu, která není shodná s látkou, kterou posuzuje EMA | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení k přínosům a rizikům ruské vakcíny.

Storová: O posouzení Sputniku V zatím nikdo nežádal. Ministrovi jsem vysvětlila proces schválení

Číst článek

„Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv v prohlášení. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

Ústav také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

‚Podkopání vakcíny‘

Kvůli dodávkám ruské vakcíny vycestoval do Moskvy slovenský expremiér a stávající ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice. Na sociální síti následně napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Kritiku slovenského ústavu odmítl na twitteru i samotný výrobce vakcíny. „Zprávy, že vakcína Sputnik V na Slovensku je jiná než látka v klinických testech, je nepravdivá. Bohužel, na Slovensku jsme zaznamenali i další fake news a provokace, které se snaží vakcínu podkopat,“ uvedl oficiální účet výrobce vakcíny na twitteru.

Zdravím z Moskvy. Na Slovensku vraj opäť nejaký “strašne nebezpečný” ratlík začal svoj nenávistný brechot kvôli...

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne Čtvrtek 8. dubna 2021

ČTK

Zdroj