Sražený vlk z Krušných hor se stal miláčkem lidí. Je po operaci, vyhráno ale ještě nemá

5 měsíce starý 56

Byl začátek října, když redakce CNN Prima NEWS poprvé informovala o smutném příběhu mladého vlka z Krušných hor. Sraženého ho v příkopu našli houbaři, postupně se dostal až na veterinární kliniku v Praze, kde ho operovali.

Rekonvalescence malého vlka, kterému dala veřejnost jméno Vlček Bubla, probíhá v záchranné stanici ve Vlašimi. „Vlk se nám staví na zadní nohy, žere, vyměšuje, zajímá se o okolí, hlavně v noci, takže snad bude rekonvalescence úspěšná a vlk bude běhat,“ popsala Alena Konvalinová ze záchranné stanice Vlašim.

Vypustit, nebo ne?

„Může chodit, může běhat, ale nikdo není schopný říct, jak to bude se zadníma nohama,“ podotýká Vilém Babič ze záchranné stanice Drosera Bublava. Právě ty musí fungovat stoprocentně, jinak se zvyšuje riziko, že vlk jako slabý kus ve volné přírodě nepřežije.

„Popravdě bych ho nevypouštěl vůbec, protože riziko, že se nezačlení, pokud nebude v perfektní kondici, je veliká,“ kritizuje postup kolegů Jaroslav Červený z katedry myslivosti a lesnické zoologie.

Někteří odborníci upozorňují, že kvůli vážnosti zranění se mělo hned na začátku zvážit, jaké bude mít zvíře po operaci vyhlídky na návrat do života, nebo jestli se měl sražený vlk utratit.

„Odvezli ho k veterináři, ti měli stanovit diagnózu. Na jejím základě pak měli říci, jestli má vlk šanci na přežití,“ říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Informace posledních dní také naznačily to, že vlk by nemusel být skutečně vlk, a proto se provedly genetické testy. Nakonec se ale potvrdilo, že se skutečně jedná o vlka, který náleží tzv. středoevropské nížinné populaci.

Na vlka se podařilo vybrat přes dva miliony korun. Zvířecí záchranáři by za ně chtěli mimo jiné vybudovat obří výběh, pokud by se zvíře nepodařilo vrátit zpátky do přírody.

Zdroj