Srílanský prezident míří do Saúdské Arábie, navzdory slibu zatím nerezignoval

4 měsíce starý 87

Kolombo - Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa míří po útěku ze země do Saúdské Arábie. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na úřady na Maledivách, kam prezident po rozsáhlých nepokojích odletěl v noci na středu. Radžapaksa národu slíbil, že odstoupí ze své funkce, ale zatím tak neučinil. Bezpečnostní složky na Srí Lance se přesunuly k budově parlamentu v Kolombu, který se může stát dalším cílem demonstrantů rozzuřených hospodářskou krizí, jež způsobila nedostatek potravin a paliva.

Radžapaksa s manželkou a dvěma členy ochranky uprchl ze Srí Lanky na palubě vojenského letounu. Na Maledivách však strávil pouze den a letadlem společnosti Saudi Airlines nyní míří přes Singapur do saúdskoarabské Džiddy, uvedla AP.

Srí Lanka, kterou již několik dní otřásají bouřlivé protivládní protesty, ve středu vyhlásila výjimečný stav a zavedla zákaz nočního vycházení. Ten platí i dnes a má skončit v pátek ráno. Poté, co demonstranti ve středu pronikli do sídla premiéra Ranila Vikremesinghy, jehož odchod žádají také, dnes armáda významně posílila bezpečnost parlamentu.

Radžapaksa po dobu své nepřítomnosti předal pravomoci hlavy státu právě premiérovi. Předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena oznámil, že prezident mu zopakoval svůj úmysl složit funkci do středeční půlnoci, což se ale nestalo. Abejvardenův poradce poté sdělil, že pokud rezignační dopis nedorazí během dneška, budou se nejvyšší ústavní činitelé o dalším postupu radit s generální prokuraturou.

Situace v Kolombu je dnes podle agentury Reuters klidná. Vůdci protestů ohlásili, že další útoky proti vládním budovách zatím nechystají, což by mělo dát zákonodárcům prostor hledat východisko z politického chaosu.

Zdroj