Letošní sněmovní volby nebyly střetem velkých a malých měst, ale úspěšnějších a méně úspěšných regionů, odhaluje statistická analýza.

Praha/Brno 13. října 2021

Radost z výsledku letošních voleb mají hlavně lidé, kterým se daří relativně dobře. Zatímco místa s vyšším podílem vysokoškoláků nebo podnikatelů volila častěji jednu ze dvou koalic, které teď jednají o sestavení vlády, okrsky s vyšší nezaměstnaností a více lidmi v exekuci se přikláněly spíše k poraženému ANO či k SPD. Na rozdíl od předchozích voleb nebyl tak výrazný kontrast mezi výsledky ve velkoměstech a v sídlech střední velikosti.

Ukazují to analýzy politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci. „Střední třída, lidé ve městech střední velikosti, podpořili koalici Spolu. Nebyla to Praha, nebylo to Brno, kdo potopil Andreje Babiše, bylo to maloměsto: živnostníci, učitelé a lékaři v menších městech,“ říká. „Patrně si uvědomili, že největším problémem tohoto volebního období nebude migrace, ale ekonomika. A koalici Spolu se podařilo ekonomická témata zvednout.“

To ukazuje i srovnávací mapa. Červeně vybarvené jsou v ní obce, kde si koalice Spolu od minulých voleb polepšila, modře pak místa, kde měla horší výsledek než součet zisků ODS, TOP09 a KDU-ČSL z roku 2017. Takových obcí moc není.

V mapě si můžete porovnat letošní a minulé výsledky také u ostatních parlamentních stran.


Podle výpočtů politologa Lyska měl z demografických ukazatelů největší vliv na výsledek voleb v daném okrsku podíl podnikatelů. Každý procentní bod podnikatelů navíc znamenal o 1,28 procentního bodu lepší výsledek pro Spolu a o 1,07 bodu horší pro ANO.

ANO a SPD se lépe než ve zbytku země dařilo v místech s vyšším podílem nezaměstnaných a lidí v exekucích. Na překreslení výsledné volební mapy to ale nestačilo: „Myslím, že dokonce i v Sudetech od Andreje Babiše odešli voliči střední třídy. Jeho kampaň pro ně byla nejspíš příliš agresivní,“ domnívá se politolog.

Hnutí ANO tak zůstali především voliči starší 65 let. „Přílišné zacílení volební kampaně na seniory se nakonec ukázalo jako chyba, protože hnutí ANO ztratilo mladší voliče střední generace. Ti přešli ke koalici Spolu,“ hodnotí Lysek.

Petr Kočí, Jan Cibulka a Kristína Zákopčanová

Praha/Brno| 11. 10.|Nela Krawiecová, Kristína Zákopčanová, Jan Cibulka |Volby |data

Babiše neporazila Praha, ale menší města, soudí politolog. Rozhodla i účast v chudších okrscích

Voliči v menších obcích ocenili ekonomická témata a místní osobnosti opozičních koalic. Hnutí ANO sázka na migraci tolik nevyšla, o část voličů ze střední třídy přišlo.

Praha| 9. 10.|Evgenia Golubeva, Jan Cibulka |Volby |Data

Nejpodrobnější volební mapa. Podívejte se, jak hlasovali vaši sousedi

Hlasy sečetlo víc než 95 procent okrskových volebních komisí. V detailní mapě už proto pravděpodobně najdete i místo, kde jste hlasovali vy. Prohlédněte si výsledky.

Praha/Brno| 10. 10.|Jan Boček, Petr Kočí, Kristína Zákopčanová |Volby |Data

Analýza: kroužkování kromě Starostů posílilo i lidovce, hlavně na úkor ODS. A pomohlo ženám

Obě koalice motivovaly voliče k nejmasivnějšímu použití preferenčních hlasů od roku 2010. O mandát přišlo 22 pirátů a pět občanských demokratů. Prohlédněte si úspěšné skokany i historické rekordmany.

Zavřít menu Zavřít