Štáb pro boj s covidem byl vypnut. Komise se sešla jen sedmkrát

4 týdny starý 26

Nová Fialova vláda chce vrátit do řešení koronavirové pandemie Ústřední epidemiologickou komisi. A naopak ruší Radu vlády pro zdravotní rizika, kterou loni v létě ustavil Andrej Babiš.

O té už vicepremiér a ministr vnitra nové vlády Vít Rakušan (STAN) prohlásil, že pouze „deformovala“ celý systém krizového řízení.

Jak zjistily Seznam Zprávy, Ústřední epidemiologická komise se nesešla více jak rok. Naposledy byla svolána v říjnu 2020, kdy byl ministrem zdravotnictví Roman Prymula. Celkem byla, jak vyplývá z informací poskytnutých Ministerstvem zdravotnictví, během téměř dvouleté pandemie svolána jen sedmkrát.

Statut komise schvalovaný vládou přitom hovoří o tom, že by se měla scházet „podle potřeby“, ale minimálně jednou ročně. Její svolání je povinností ministra zdravotnictví, který je ze své funkce předsedou komise.

Kdy v době pandemie jednala Ústřední epidemiologická komise

27. února 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Eva Gottvadová

12. března. 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Eva Gottvadová

20. března 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová

3. dubna 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová

15. května 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová

17. září 2020 – ministr Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová

8. října 2020 – ministr Roman Prymula, hlavní hygienička Jarmila Rážová

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Oživení po pěti letech a zase umrtvení

Už před pandemií covid-19 byla ale tato pravidla soustavně porušována. Komise se sešla na konci roku 2014 v souvislosti s tehdejší hrozbou rozšíření nebezpečné eboly a potom byla více jak pětiletá pauza.

Znovu svolána byla teprve na konci února 2020, kdy už covid-19 dávno pronikl do Evropy a čekalo se, až budou diagnostikováni první nakažení i v Česku. Nesplněným úkolem zůstalo i to, že nebyl aktualizován Pandemický plán, což přitom měla být pro epidemiologickou komisi základní náplň práce.

V té době byla ještě hlavní hygieničkou Eva Gottvaldová, kterou 12. března Babišova vláda odvolala a pověřila výkonem funkce Jarmilu Rážovou. V následujících měsících se komise scházela, nicméně během léta 2020, kdy se pandemie načas uklidnila, nebylo opět žádné jednání.

Znovu svolána byla teprve v polovině září, kdy se už naplno rozjížděla druhá vlna covid-19. Krátce poté ministr Adam Vojtěch rezignoval a komise se ještě jednou a naposledy sešla pod ministrem Romanem Prymulou.

Všichni následující ministři (Jan Blatný, Petr Arenberger a opětovně Adam Vojtěch) komisi už nikdy nesvolali, aniž by ji formálně zrušili.

Vicepremiér a ministr vnitra Rakušan zastavení činnosti kritizoval o víkendu v diskusním pořadu České televize. „V České republice se jako v jediném státě EU v těch nejhorších krizových chvílích (ÚEK) nescházela,“ poukázal Rakušan.

Ústřední epidemiologická komise má přitom důležitou roli i v tom, že v případě vyhlášení nouzového stavu se automaticky stává součástí Ústředního krizového štábu.

Hlavní stan zřízen u premiéra Babiše

Jak už bylo uvedeno, namísto této komise řízené ministrem zdravotnictví, v níž zasedá 21 lidí z ministerstev a dalších státních úřadů, byl loni pod premiérem Andrejem Babišem zřízen alternativní štáb pro boj s infekcí: Rada vlády pro zdravotní rizika. A to s menším počtem členů.

Bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch s nynějším rušením tohoto „mocenského centra“ nesouhlasí. Je přesvědčen, že bylo lepší než Ústřední epidemiologická komise. Přidaná hodnota komise je totiž podle Vojtěcha „velmi malá“, protože v lecčems duplikuje činnost Ústředního krizového štábu.

„Neakceschopnost ÚEK byla důvodem, proč vznikla Rada vlády pro zdravotní rizika, která byla v této mimořádné situaci mnohem flexibilnější, scházela se každý týden a kromě členů vlády, zástupců Ministerstva zdravotnictví a Armády ČR, v ní byli přítomni i externí odborníci - třeba Petr Smejkal (infektolog), Marián Hajdúch (vědecký pracovník), také předseda České vakcinologické společnosti a předseda Asociace krajů ČR,“ vypočítává pro Seznam Zprávy exministr Vojtěch údajné optimální složení Rady vlády pro zdravotní rizika.

Vojtěch také připomíná, že do koordinace boje s koronavirem výrazně promluvil Centrální řídící tým v čele s hlavní hygieničkou, který řešil denní operativu a scházel se několikrát týdně, pokud bylo potřeba i denně.

„Je tedy opravdu otázkou, co je nám vyčítáno ve chvíli, kdy jsme v reakci na covid vytvořili mnohem výkonnější a akceschopnější strukturu, než tu, která byla dána historicky,“ nevidí důvod k návratu zpět exministr Vojtěch.

Nicméně nová Fialova vláda vše vidí úplně jinak a chce znovuobnovit „standardní“ model krizového řízení, který chce doplnit i pravidelnými pondělními schůzkami „covidových“ ministrů.

„To je něco, co je mimo systém a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení,“ uvedl Rakušan k „Babišově“ Radě vlády pro zdravotní rizika.

Podle něj musí být institucí, která v době těchto bezpečnostních hrozeb rozhoduje, už vždy jen Ústřední krizový štáb, který by se případně mohl scházet i v užším složení. A nápomocna mu má být právě i Ústřední epidemiologická komise.

Zdroj