Stačilo málo a ruští okupanti trefili jadernou elektrárnu

5 měsíce starý 91

Ukrajinský Energoatom dnes upozornil, že v ranních hodinách nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou proletěla v kritické blízkosti ruská raketa. Jaké následky by měla případná havárie elektrárny v důsledku zásahu, si nikdo nedokáže představit.

„Dnes, 26. června 2022, se Rusové opět uchýlili k jadernému terorismu – v 6 hodin ráno proletěla kriticky nízko nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou nepřátelská raketa. Let byl zaznamenán na video,“ oznámil Energoatom. Raketa byla vypálena na jihu země a mířila na sever, pravděpodobně na Kyjev.

Сегодня россияне снова прибегли к ядерному терроризму – в 6:00 вражеская ракета пролетела критически низко над Южноукраинской АЭС, — Энергоатом

Эта ракета летела с юга на север Украины. Вероятно, ее целью был Киев. pic.twitter.com/dQ778OzpHI

— Олег (@dtcdonetskua) June 26, 2022

Energoatom upozornil mezinárodní společenství na „fakta o bezohledném jednání Ruska“, které ohrožuje bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i celé Evropy, neboť „jakékoli poškození fungujícího bloku by mělo velmi vážné následky a mohlo by ohrozit svět strašlivou jadernou katastrofou.“

Jihoukrajinská jaderná elektrárna byla vybudována poblíže Južnoukrajinsku přibližně 350 kilometrů od Kyjeva. Elektrárna má tři tlakovodní reaktory typu VVER. Blok číslo 3 je podobného typu, jako má jaderná elektrárna v Temelíně.

Zdroj