Stáhne se Babiš do ústraní? Spekulace o jeho budoucnosti rozvířil i omyl hnutí ANO

3 měsíce starý 44

Ještě ráno skoro nikdo nevěděl, kdy neúspěšnému kandidátovi na prezidenta skončí „politický detox“, který si naordinoval Andrej Babiš po druhém kole prezidentské volby.

Po více než týdnu volna ale expremiér v pondělí znovu usedl do sněmovní lavice. Nad budoucností Babiše v politice se však stále vášnivě diskutuje. Spekuluje se o tom, že se šéf hnutí ANO vzdá svého poslaneckého mandátu, nebo že se dokonce úplně stáhne z politického života.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V ANO to vře. Babiš jede jen ego a kašle na nás, i když za něj nastavujeme krk, zní z hnutí

Až možná divokým scénářům s nadsázkou pomohl i omyl zástupců ANO během pondělní schůze ve Sněmovně, kdy svou šéfku poslaneckého klubu Alena Schillerovou omylem označili za předsedkyni hnutí.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se u řečnického pultíku svěřil s tím, že v souvislosti s nedostatkem léků dostal od ANO pozvánku na kulatý stůl pod záštitou „předsedkyně ANO Aleny Schillerové“.

„To je možné, že se stanete předsedkyní ANO 8. února (ve středu),“ vtipkoval Válek na adresu Schillerové. Právě 8. února bude jednat předsednictví hnutí, na němž se podle Babiše bude hodnotit volební kampaň a rovněž se rozhodne o jeho budoucnosti v politice.

Podle nejviditelnějších tváří ANO, jako je například Alena Schillerová či Karel Havlíček, má však Babiš jako předseda v hnutí silnou podporu. První místopředseda ANO rovněž pro CNN Prima NEWS sdělil, že by preferoval, aby si Babiš ponechal poslanecký mandát.

„Přeji si, aby byl nadále poslancem. Vždycky je lepší, když má nejsilnější parlamentní strana předsedu, který je i poslancem. Díky přednostnímu právu si vždy může říct ve Sněmovně, co zrovna potřebuje,“ doplnil Havlíček.

V médiích se však objevují i zprávy o špatné atmosféře uvnitř opozičního hnutí. Často zmiňovaná je například osoba moravskoslezského hejtmana a poslance Iva Vondráka, který během prezidentské volby místo Babiše podpořil jeho největšího rivala – Petra Pavla. Krátce po volbách pak Babišův tým opustili například Marek Prchal, Tünde Bartha a Vladimír Vořechovský.

Zdroj