Stal se obětí experimentu? Teenager nepřežil změnu pohlaví. Barbarské, kritizují operaci lidé

4 měsíce starý 22

K tragické události došlo před sedmi lety, kdy podstoupil zákrok v rámci experimentální studie – až nyní se však dostal do povědomí široké veřejnosti. Nizozemští výzkumníci mladíkovi nasadili blokátory puberty ve velmi raném věku, což zapříčinilo, že se mu dostatečně nevyvinuly genitálie. Z toho důvodu lékaři přistoupili k riskantnější operaci, kdy namísto tkáně z penisu použili část pacientova střeva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skotsko nepustí osobu po změně pohlaví do ženské věznice. Rowlingová kvůli tomu zuří

Do 24 hodin po zákroku se však začaly projevovat závažné komplikace: septický šok a multiorgánové selhání v důsledku bakterie Escherichia coli. Navzdory chirurgickým zákrokům, aplikaci antibiotik a hospitalizaci na jednotce intenzivní péče vše skončilo smrtí.

I přes tragédii výzkumníci ujišťovali, „že vaginoplastika má pozitivní vliv na kvalitu života u transgender žen, přesto si musí být vědomi závažných komplikací, které mohou nastat“, cituje web The Post Millennial. Podle vyšetřování bakterie s největší pravděpodobností pocházela ze střev operovaného, nikoliv z nemocničního prostřední. „Což znamená, že smrt pacienta téměř jistě způsobila rizikovější operace, která byla nutná kvůli potlačení puberty,“ uvádí web.

Nikdy nezažijí orgasmus

Sociolog Michael Biggs se podílel na odhalení případu, jenž se odehrál v londýnské genderové klinice Tavistock, která byla v roce 2022 zavřena. Poznamenal, že potlačení časné puberty u chlapců, u nichž se v dětství objevila genderová dysforie, má tu výhodu, že v dospělosti získají ženštější vzhled. Hlavní nevýhodou je však to, že jejich penis bude mít velikost jako genitálie malého chlapce – vaginoplastika je tak mnohem rizikovější.

Tento zákrok podstoupila například aktivistka a hvězda televizní reality show Já jsem Jazz, Jazz Jenningsová. Stejně jako u zesnulého pacienta, i jí byly naordinovány blokátory puberty velmi brzy. Po samotné vaginoplastice potřebovala tři další korekční operace, dosud se však potýká s problémy.

Prezidentka Světové odborné asociace pro transgender zdraví Marci Bowerová uvedla, že všichni chlapci, u kterých byla puberta zablokována v raném věku, nikdy nezažijí orgasmus: stejně jako Jenningsová. „Což zpochybňuje závěr nizozemských výzkumníků, že rekonstrukce vagíny má pozitivní vliv na kvalitu života transgender žen,“ citoval Bowerovou The Post Millennial.

Obdobný názor zastávají lidé na sociálních sítích, které nyní případ z roku 2016 pobouřil. „Barbarské,“ komentoval jeden z uživatelů. „Legalizovaná vražda. Tito ‚lékaři‘ věděli, s čím mají co dočinění, a přesto si zahrávali s ohněm. Všichni by měli být obviněni z vraždy druhého stupně,“ napsal další.

„Nechutné. Ti, kdo se na tomto postupu podílejí, by měli být uvězněni,“ podpořil kritiku operujících lékařů jiný uživatel. Někteří doktory označují za „řezníky“. Najdou se tací, kteří vidí další viníky. „Mohou za to jeho rodiče. Blokátory puberty byly z doby, kdy byl nezletilý,“ uvedl jeden z uživatelů. „Všichni zúčastnění, od rodičů po lékaře, patří do vězení,“ napsal další.

Další vzpomínají na případ Jenningsové. „Je to v podstatě hrozný experiment na dítěti. Jak mohou pokračovat po tom, co se stalo Jenningsové? Ten ubohý člověk trpěl, tyto případy by měly doktory okamžitě zastavit,“ konstatoval muž. Poslední skupinou jsou ti, kteří samotný důvod operace nechápou či kritizují. „Zamyslete se nad jediným účelem neovagíny. Stojí to za to, aby člověk riskoval život?“ podotkla uživatelka.

Zdroj