Stále je kam převážet pacienty z Pardubic, říká Hamáček. Stav postižení zváží Karlovarský kraj

2 měsíce starý 9

Stav hromadného postižení osob je konstatováním faktu, jak nemocnice řeší případy, kdy nelze poskytnout všem pacientům ideální péči, zdůraznil Hamáček. Odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál potvrzuje, že se vyhlášením stavu nezmění například chování záchranářů při hromadných nehodách. Nemá dopad ani na práva pacientů, konstatuje právník.

„Stále ještě funguje dispečink lůžkové péče. I z Pardubického kraje se budou pacienti překládat do lokalit, kde ještě jsou místa,“ podotkl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Vláda podle něj zváží uložení pracovní povinnosti ambulantním lékařům. Problémy totiž nejsou s počtem lůžek či přístrojů, ale s množstvím personálu. „Ve chvíli, kdy dojde k pracovní povinnosti pro ambulantní personál, je možné, že se tam ještě podaří vytvořit nějaké kapacity navíc,“ věří vicepremiér.

Hamáček připouští, že podobné krizové stavy začnou vyhlašovat i další kraje, stát proto jedná o mezinárodní pomoci. Devatenáct míst Česko dojednalo s Německem, další dvacítku nabídlo Švýcarsko. Stát jedná také s Polskem, podotkl Hamáček.

„Situace je vážná, bohužel došlo na krizové scénáře. Budeme dělat vše pro to, abychom tuhle situaci zvládli a zabránili situaci, kdy by se české zdravotnictví nebylo schopné postarat o naše občany,“ řekl.

Karlovarský kraj zváží vyhlášení hromadného postižení

O stejném kroku, který v úterý udělal kraj Pardubický, bude ve středu odpoledne jednat krizový štáb Karlovarského kraje. Volných je tam nyní sedm procent lůžek s kyslíkem, pro covidové pacienty zbývá 23 lůžek, pro ostatní pacienty 24, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jednotky intenzivní péče jsou ke středě volné z pěti procent. Pro pacienty s covidem-19 je aktuálně k dispozici jediné volné intenzivní lůžko.

Problémy předpokládají také další regiony. Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN) upozornil, že region už zřejmě nebude moci ostatním krajům pomáhat s hospitalizací pacientů s covidem-19. „Počet intenzivních covidových lůžek už je pouze řádově v jednotkách, takže i pro nás už to začíná být docela těžké,“ nechal se slyšet.

Za uplynulý měsíc do Olomouckého kraje zamířila desítka pacientů z jiných krajů, mimo jiné právě z Pardubického.

Na hraně kapacit jsou rovněž nemocnice v Kraji Vysočina, musely zvýšit počty lůžek. „Máme informaci od našeho koordinátora a ten nás informoval o tom, že skutečně jsme na hraně kapacity, že nás bude informovat v případě, že by považoval za nutné, abychom na to nějakým způsobem reagovali,“ předeslal hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Zdroj