STAN a Piráti žádají přehled, na co přesně chce vláda stav nouze

1 měsíc starý 90

24. února 2021, 12:15 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan požádal za koalici STAN a Pirátů premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odpoledne předložil přehled opatření proti epidemii, na která vládě nestačí projednávaný pandemický zákon. Rakušan to dnes sdělil ČTK. Na schůzce, kde hodlá Babiš žádat opozici o souhlas s pokračováním nouzového stavu, chce také od kabinetu podrobný přehled plánovaných opatření.

Vít Rakušan (STAN)

Vít Rakušan (STAN)
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Babiš po ranním jednání vlády řekl, že extrémně vážná situace v Česku vyžaduje opatření, která lze vyhlásit jen za trvání nouzového stavu. Ten má podle rozhodnutí poslanců skončit sobotou a navázat na něj měl režim podle pandemického zákona, na kterém minulý týden našla kompromis vláda s opozicí. Senát má předpis na programu dnes, pravděpodobně ho vrátí Sněmovně, která se jím má zabývat znovu v pátek.

Babiš před večerním jednáním vlády chystá schůzku s opozicí i experty. Rakušan ČTK napsal, že za STAN a Piráty požádal premiéra, aby na schůzce předložil přehled opatření, která nejsou podle vlády možná v režimu pandemického zákona. "Zároveň chceme podrobný přehled plánovaných opatření, zdůvodnění, proč se o nouzovém stavu nemluvilo včera (v úterý) na schůzce zástupců všech stran s vládou," uvedl.

Babiš ráno nechtěl specifikovat, jaká opatření večer vláda přijme. Návrhy připraví ministerstvo zdravotnictví, podle Babiše by se mohla pravidla blížit těm z loňského jara. Rakušan uvedl, že STAN a Piráti budou dál prosazovat povinné a plošné testování ve firmách a další opatření, která navrhovali na úterní schůzce s ministry.

Zdroj