STAN bude vládní stranou i opozicí. Koalice kritizuje Rakušanovo hnutí kvůli novému zmocněnci pro euro

před 2 týdny 42

Další faul ze strany hnutí STAN. Koaliční politici zkritizovali ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) a celé hnutí Starostů kvůli jejich rozhodnutí o vzniku nové funkce zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura. Premiér Petr Fiala (ODS) později svolal na základě žádosti jedné z vládních stran koaliční dohodovací řízení.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pondělí částečně obnovil funkci národního koordinátora pro euro, která neexistuje od roku 2017, kdy byl koordinátorem Oldřich Dědek. Svého dosavadního poradce ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petra Zahradníka ministr totiž jmenoval zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura.

Na jeho nové pozici se ovšem neshodla celá koalice, ale jedná se o vlastní rozhodnutí ministra a hnutí STAN, které o jmenování vládního koordinátora usilovalo od loňského dubna. Vyplývá to například z vyjádření europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který upozornil na to, že by se vláda neměla takové kroky dozvídat z „tweetů jednoho z ministrů“. „Nejde tady ani o Petra Zahradníka, kterého osobně považuji za odborníka. Ale je to další faul ze strany hnutí STAN,“ prohlásil.

Dvořák k tomu uvedl, že se tak rozhodl jednat vzhledem k tomu, že pozice zůstala neobsazená, přestože tento záměr mediálně podpořily čtyři z pěti koaličních stran. Zahradník situaci okomentoval, že by bylo lepší, kdyby se shodla celá pětikoalice, ale zdůraznil, že on sám se ve své roli snaží být apolitický.

Debatu o euru naposledy rozvířil prezident Petr Pavel, který ve svém novoročním projevu apeloval na přípravu Česka na přechod na společnou měnu. U části vládní koalice ovšem narazil. Zatímco čtyři vládní strany – STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti – by souhlasily, občanští demokraté kroky k euru odmítají. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se nedávno vyjádřil, že by kabinet v tomto volebním období neměl stanovovat termín pro vstup Česka do eurozóny, což souvisí se vstupem do systému směnných kurzů ERM II. Ten totiž ministr i odborníci stanovením termínu přijetí společné měny podmiňují. Pro Českou republiku by to podle něj momentálně znamenalo víc negativ než přínosů.

Kandidát na europoslance a poradce premiéra Ondřej Krutílek (ODS) se rozčílil, že se „ministr Dvořák evidentně rozhodl, že STAN bude vládní stranou i opozicí zároveň podle toho, jak se jim to zrovna hodí. Moc dobře vědí, co je v programovém prohlášení, ale rozhodli se, že pojedou vlastní sólo linku, a tak naštvou všechny ostatní, kdo s nimi ve vládě sedí.“

„V zájmu zdravých veřejných financí se zavazujeme k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií a dalších rozpočtových pravidel EU. Prověříme přínosy a rizika vstupu ČR do ERMII z pohledu veřejných financí a celé ekonomiky,“ stojí v programovém prohlášení Fialovy koaliční vlády, k čemuž poslankyně Barbora Urbanová (STAN) dodala, že se tak nějak očekává, že se to dodrží. „Nic víc, nic míň a čím víc z toho budete dělat, tím větší válka to naprosto zbytečně bude,“ reagovala na Krutílka.

Dvořáka hájí celé hnutí STAN včetně předsedy a ministra vnitra Víta Rakušana, který je podle svých slov za zřízení pozice zmocněnce rád. „Starostové a nezávislí považují vstup do eurozóny za strategicky správný krok. Děláme všechno pro to, abychom splnili formální kritéria pro přijetí společné měny,“ zdůraznil s tím, že tu dlouho chyběla seriózní, vyvážená a věcná debata o euru, o jeho přínosech i rizicích. „Chyběla tu autorita, která by takovou debatu moderovala. Petr Zahradník takovou autoritou je,“ řekl.

Premiér Petr Fiala (ODS) svolal na základě žádosti jedné z vládních stran koaliční dohodovací řízení, sdělila dnes ČTK mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Důvodem je dnešní rozhodnutí ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) jmenovat svého zmocněnce pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura. Podle Ješátkové bude předmětem dohodovacího řízení i debata o kompetencích a nutnosti udržet společnou koaliční pozici v klíčových politických tématech.

Strany koalice se neshodují na tom, zda jmenovat národního koordinátora pro euro, proti jsou občanští demokraté. Dvořák dnes jmenoval vlastním zmocněncem pro společnou měnu ekonoma Petra Zahradníka. Představitelé koaličních stran se shodují na tom, že formálně jde o ministrova poradce. „Premiér svolal na základě žádosti jedné z koaličních stran v reakci na jednostranný krok ministra Dvořáka koaliční ‚dohadovací a smírčí jednání‘,“ sdělila ČTK Ješátková.

Podrobnosti o dohodovacím řízení obsahuje povolební koaliční smlouva mezi SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty se STAN. S jeho využitím se počítá u přípravy zásadních návrhů, ale také při hledání společného postupu koalice v případě, že některou otázku dostatečně neřeší programové prohlášení či koaliční smlouva. V dohodovacím či smírčím řízení se mají řešit i případné rozpory vyplývající z koaliční smlouvy.

Dohodovací jednání se vede na úrovni K15, která se skládá z předsedů a dvou dalších zástupců každé strany. Smírčí jednání je vyhrazené koaliční radě, kterou tvoří předsedové a místopředsedové stran, předsedové parlamentních klubů a hlavní manažer či generální sekretář. Podle Ješátkové bude předmětem jednání i debata o „kompetencích a potřebě udržet společnou koaliční pozici v klíčových politických tématech“.

Přečtěte celý článek