STAN chce, aby se o covidu-19 jednalo ve Sněmovně pokaždé

2 měsíce starý 14

foto Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan vystoupil 26. ledna 2021 v Praze na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny.

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude prosazovat, aby se ministři vyjadřovali k epidemické situaci na začátku každého jednání Sněmovny. Novinářům to před začátkem dnešního zasedání řekl předseda Starostů Vít Rakušan. Od ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) navíc STAN žádá vysvětlení několika sporných výroků o covidu-19.

Rakušan řekl, že se dnes hnutí pokoušelo prosadit zvláštní bod k epidemii na jednání sněmovního grémia. "A budeme navrhovat, aby to nebyl ad hoc bod na začátku každého jednání, ale stálý bod vždy, když bude jednat Sněmovna," doplnil. Kabinet totiž podle něj poslancům poskytuje podrobnější informace jen v případě, kdy žádá o prodloužení nouzového stavu, či při interpelacích.

Blatný by měl podle Rakušana navíc vysvětlit několik výroků z nedělního vystoupení v Otázkách Václava Moravce České televize. Podle STAN neodpovídá realitě jeho vyjádření, že testování na covid-19 dosud stálo asi 25 miliard korun. "Podle jednoduchých propočtů jsme na částce 16 až 17 miliard, jedná se o obrovský rozdíl," uvedl Rakušan. Blatný by se měl podle něj omluvit za chybu, nebo rozdíl vysvětlit.

Kritizoval také Blatného vyjádření, že jen asi 30 procent z vykazovaných úmrtí s covidem-19 je skutečně jednoznačně s koronavirem spojených. Nahrálo podle Rakušana konspiračním a dezinformačním webům či odpůrcům vládních opatření proti epidemii. "Je to velmi nezodpovědný výrok," uvedl. Rakušan ministra vybídl, aby ho zopakoval lidem, kteří přišli kvůli koronaviru o člena rodiny.

Zdroj