Stane se KF51 Panther budoucností evropských tanků? I když je dobrý, není převratný, a konkurentů má i pro AČR několik

před 4 měsíce 73

Ačkoliv v posledních letech vznikl nový evropský tank, není jisté, že je opravdu tak dobrý. Zdaleka proto nemá prvenství na našem kontinentu jisté.

Evropské armády NATO využívají několik druhů tanků, a pokud odhlédneme od sovětských typů v zemích bývalého východního bloku, existují 4 základní typy hlavních bojových tanků. Jejich koncepce pochází ještě z dob studené války, a ač byly mnohdy významně modernizované, samozřejmě budou postupně zastarávat. Ovšem jediným novým evropským tankem, který se v poslední době objevil, je německý KF51 Panther. Ten má oproti nim opravdu spoustu vylepšení, ale je otázkou, zda by se mohl stát budoucím evropským standardem.

Možná se jedná pouze o lepší Leopard 2

Za současný evropský standard lze považovat Leopard 2, protože ho má ve výzbroji 16 evropských zemí, i když ne všechny z nich jsou členy NATO. A třeba naše ministerstvo obrany uvedlo, že je do výzbroje zavedla už i česká armáda, ačkoliv ta zatím používá Leopard 2A4, a to pouze k cvičení, aby si na něj vojáci zvykli. Chce totiž Leopard 2A8, což by měl být nový standard tohoto německého tanku. Mezi ním a KF51 přitom existuje mnoho rozdílů, ale také řada společného, a je tedy otázkou, na co by se měly země soustředit.

První důležitou věcí je na KF51 Panther skutečnost, že je založen na podvozku tanku Leopard 2A4, uvádí MilitaryToday. Je proto trochu diskutabilní, zda ho lze považovat za úplně nový stroj, nebo spíše evoluci Leopardu 2 s novou věží, zbraní a vnitřním vybavením. I Leopard 2 byl totiž takto postupně vyvíjen – třeba zbraň Leopardu 2A4 a Leopardu 2A8 je jiná – sice stejné ráže 120 mm, ale jiné délky hlavně, což má vliv na přesnost, dosah i sílu kanonu.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko

Oproti tomu KF51 má novou zbraň ráže 130 milimetrů. Rheinmetall na svých stránkách tvrdí, že umožňuje dosáhnout o 50 % delšího dostřelu než kanon ráže 120 milimetrů, a že má také automatické nabíjení, kdežto Leopard 2A8 lidského nabíječe. Na druhou stranu nejspíše není nemožné vybavit větším dělem, ani doplnit automatickým nabíjením, případnou novou verzi Leopardu 2. A totéž asi platí o dalších tancích v budoucnu vyvíjených v Evropě.

Nicméně pouze v případě, že se 130 mm stane z důvodu kompatibility munice standardem. Je také nutné zdůraznit. že by byl přechod na nový standard hodně komplikovaný, vleklý a nákladný, ačkoliv nikoliv nemožný. Jistou překážku by to tedy znamenalo nejenom pro AČR, ale také pro ostatní evropské armády.

Rozhodování mezi několika tanky

Důležité bude na budoucích tancích zejména jejich ochrana a schopnost přežití na bojišti. Standardem se stává třeba aktivní obrana, přičemž ArmyRecognition uvádí, že už Leopard 2A8 bude mít systém aktivní ochrany Trophy. Nějaký (možná stejný) má však mít i KF51 Panther, takže v tomto směru jsou nejspíše srovnatelné. Podobné to navíc bude i s pancéřováním, takže by do budoucna mohla o kvalitě tanku rozhodovat ochrana proti dronům, ať bude jakákoliv. A samozřejmě vnitřní vybavení, ale to bude parametry nejspíše podobné.

O budoucnosti KF51 Panther může také rozhodnout německo-francouzský projekt budoucího evropského tanku MGCS. ArmyRecognition uvádí, že by se měl ve výzbroji objevit někdy v letech 2040 až 2045, ale jeho parametry nejsou známé. Proslýchá se však, že by např. mohl dostat dělo ráže 130 mm jaké má KF51 Panther. Na druhou stranu může projekt dopadnout neúspěchem, což by šance KF51 uspět u evropských armád nejspíše významně zvýšilo, a navíc se může Francie rovněž pustit do projektování vlastního tanku.

Jihokorejský tank K2 Black Panther

Svou roli mohou potom hrát i jiné tanky, například jihokorejský K2 Black Panther, protože si ho ve vysokých počtech pořizuje Polsko stejně jako americký M1 Abrams. Na druhou stranu je u obou tanků problém se vzdáleností, neboť jsou vyráběny daleko, i když Polsko si výrobu minimálně jihokorejského stroje zajistí licenčně, aby tak podpořilo domácí průmysl. Není také vyloučeno, že si ho zvolí ještě nějaká další země, ale mnohem pravděpodobnější je volba z modernizovaných Leopard 2, KF51, případně MGCS, pokud nakonec vznikne.

Tank KF51 Panther
Přečtěte celý článek