Stane se z Rakouska prostředník mezi Ukrajinou a Ruskem? Nehammer se setká s Putinem

5 měsíce starý 149

Plánovaná schůzka je prvním moskevským setkáním mezi lídrem z Evropské unie a Putinem od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, píše agentura AFP. Nehammer podle mluvčího před cestou informoval kolegy v EU i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž v sobotu jednal v Kyjevě.

Cílem cesty je prý podpořit dialog mezi Ukrajinou a Ruskem. Rakousko je jednou z mála zení EU, která není členem Severoatlantické aliance, přičemž kancléř Nehammer minulý měsíc prohlásil, že na „neutralitě“ jeho země se nic nezmění.

V sobotu nicméně prezidentovi Zelenskému slíbil další podporu a zpřísňování protiruských postihů. Kyjev mezitím ohlašuje, že je odhodlán pokračovat v jednáních s Moskvou, ačkoli za více než šest týdnů války tyto rozhovory nepřinesly žádné hmatatelné výsledky a ruská armáda pokračuje v bombardování různých částí Ukrajiny i v pozemních operacích.

Do role prostředníků se v těchto jednáních staví různé země, především Turecko. Podle ruské agentury Interfax se schůzka Nehammera s Putinem uskuteční i za souhlasu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zdroj