Stanjura byl zvolen prvním místopředsedou ODS, kandidoval na dálku

5 měsíce starý 38

Aktualizováno 14:55 9. dubna 2022, 13:16 Autor: ČTK

Ministr financí Zbyněk Stanjura z izolace obhájil funkci prvního místopředsedy ODS. Získal 477 z 524 platných hlasů delegátů pražského kongresu. Druhého dne jednání v hale O2 univerzum se neúčastnil osobně, protože má možná covid. Protikandidáta neměl stejně jako znovuzvolený předseda strany premiér Petr Fiala. Do volby šel Stanjura s nominacemi z deseti regionálních konferencí.

Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura
FOTO: Facebook Stanjura, Zbyněk

V nominačním videoprojevu Stanjura uvedl jako volební manažer strany, že ambicí občanských demokratů by mělo být vyhrát i příští sněmovní volby a vládnout osm let. Vyzdvihl, že se trojici stran koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) podařilo v době celé kampaně zachovat chladnou hlavu.

Na kongresu Stanjura vystoupil i v pátek v bloku určeném ministrům. Na zasedání byl ještě osobně a v projevu popisoval kroky vlády v souvislosti s úpravami státního rozpočtu.

Dnes na kongres Stanjura nepřišel kvůli zdravotním problémům s tím, že čeká na výsledek testu na covid-19. Onemocněním prošel v posledních dvou týdnech předseda vlády Fiala, k pracovním povinnostem se vrátil ve středu, kdy se zúčastnil jednání Sněmovny a zasedání vlády.

"Mrzí mě, že nemohu být mezi vámi. Člověk míní, covid mění," řekl delegátům v předtočené zdravici Stanjura. Delegáti si předtím připomněli i část jeho projevu z posledního kongresu před dvěma lety. Moderátorka kongresu a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Stanjura je nemocný a v izolaci.

Stanjura připomněl, že dnes je to přesně půl roku od vyhlášení výsledků sněmovních voleb, ve kterých ODS v koalici Spolu s lidovci a TOP 09 předčila hnutí ANO. Vytvořením koalice Spolu podle něj riskoval svou politickou kariéru především Fiala. "My členové vedení stáli vedle něj a připravili jsme odvážný projekt," řekl Stanjura.

Zdroj