Stanjura navrhne letošní schodek rozpočtu pod 330 miliard, příští rok pod 280 miliard

5 měsíce starý 25

Novelu rozpočtu ministr předloží vládě v červenci. Stanjura to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dodal, že jeho ambicí je, aby schodek příští rok byl nižší než 280 miliard korun.

„Budu se snažit, aby letošní schodek byl co nejnižší a deficit byl pod 330 miliard korun. Je třeba si uvědomit, že z každých deseti miliard nového schodku budeme do budoucna platit ročně 500 milionů korun na úrocích z dluhu,“ uvedl. V současnosti se podle Stanjury zdražila obsluha státního dluhu proti loňsku o zhruba miliardu korun měsíčně.

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 189,3 miliardy korun z dubnových 100,1 miliardy. Podle ekonomů je již nyní téměř jisté, že schodek za celý rok bude přes 300 miliard korun. Připravovaná novela rozpočtu na letošní rok, kterou ministerstvo financí předloží vládě příští měsíc, by měla zohlednit dopady války na Ukrajině a s tím spojené dodatečné výdaje i vysokou inflaci.

Podle Stanjury dosud není vidět v rozpočtu žádné dodatečné příjmy, za celý rok by pak měly být zhruba 15 miliard korun. Nyní je rozpočet schválen s příjmy 1,613 bilionu korun a výdaje 1,893 bilionu korun.

Stanjura rovněž zopakoval, že vláda zvažuje trvalé ponechání snížené spotřební daně u nafty. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi. V současnosti platí snížení spotřební daně na naftu i benzin o 1,50 koruny na litr, a to pro období od 1. června do 30. září. U benzinu trvalé snížení nebo prodloužení podle Stanjury vláda neplánuje.

Snížení spotřební daně se zatím do cen paliv pro spotřebitele nepromítlo, jak vláda očekávala.

Zdroj