Stanovisko EMA: Vakcína AstraZeneky může způsobit trombózu

1 týden starý 3

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Stanovisko EMA: Vakcína AstraZeneky může způsobit trombózu

„Ve velmi vzácných případech se mezi nežádoucími účinky mohou vyskytnout neobvyklé krevní sraženiny a nízká hladina krevních destiček,“ uvedl zdravotnický výbor EMA.

Potíže po podání vakcíny se podle EMA nejčastěji objevují u žen mladších 60 let, a to do dvou týdnů po aplikaci. Lékaři, zdravotnický personál i samotní pacienti by o riziku a příznacích specifických komplikací měli být podle evropské lékové agentury poučeni. Žádné konkrétní rady pro snížení rizika EMA nemá.

Emer Cooke, EMA's Exec. Director: "The #PRAC, after an in-depth analysis, has concluded that the reported cases of unusual blood clots following vaccination with AstraZeneca #COVID19vaccine should be listed as possible side effects of the vaccine.”

— EU Medicines Agency (@EMA_News) April 7, 2021

Evropská léková agentura se možnými dosud nezdokumentovanými nežádoucími účinky očkování vakcínou od AstraZeneky zabývala proto, že se u několika desítek pacientů, kterým byla látka Vaxzevria podána, vyskytly netypické trombózy způsobující mozkové mrtvice.

Přínos vakcíny ale zdaleka převyšuje rizika vedlejších účinků, zdůraznila na středeční tiskové konferenci výkonná ředitelka Evropské lékové agentury Emer Cooková.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se zabývala 62 případy krevních sraženin, které se v různých zemích vyskytly po podání vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca.

podpis
Zdroj