Starosta Budapešti odstoupil z primárních voleb maďarské opozice

3 měsíce starý 39

Karácsony řekl, že rozhodnutí odstoupit je „těžká oběť nejen pro něho, ale i pro organizace, které ho podporují“, slouží ale prý „společnému cíli“. „Věřím, že Márki-Zay dokáže spojit opozici,“ uvedl Karácsony. Rozhodnutí odstoupit padlo poté, co liberální strana Momentum přislíbila podporu Márkimu-Zayovi. Tento politik, který je nyní starostou východomaďarského města Hódmezövásárhely, má mít největší šance oslovit voliče na pravici i na levici, napsal  server hvg.hu.

„Karácsony učinil velké gesto a já si toho moc cením,“ nechal se slyšet Márki-Zay.

Do druhého kola postoupila také středo-levicově orientovaná europoslankyně Klára Dobrevová (49), jejíž šance na konečné vítězství se odstoupením Karácsonye poněkud snížily. Podle průzkumů veřejného mínění ji však stále podporuje 37 procent voličů.

Pokud v čele kandidátky sjednocené opozice bude po primárkách stát Dobrevová, může jí přitížit, že je manželkou expremiéra Ference Gyurcsánye. Vládní FIDESZ premiéra Orbána už nyní půl roku před parlamentními volbami poukazuje na to, že volba Dobrevová je vlastně nepřímo volbou Gyurcsánye.

Druhé kolo primárek v Maďarsku začalo v neděli a končí v sobotu 16. října.

Opozice se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. Spojuje je touha zbavit moci Orbána, který vládne od roku 2010 a vede spory s Evropskou unií kvůli migraci nebo politice vůči sexuálním menšinám.

Opozice vyzkoušela společný postup už na podzim 2019 v komunálních volbách. Parlamentní volby se v Maďarsku budou konat v dubnu 2022.

Průzkum agentury Medián před druhým kolem primárek:
Dobrev 37%
Márki-Zay 33%
Karácsony 24%
Zdroj