Starosta Kyjeva Kličko jde proti Zelenskému. Politika může převážit nad zdravým rozumem, píše

před 5 měsíce 101

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko se vyjádřil ke spekulacím o možném konci vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného. Na komunikační platformě Telegram upozornil, že společnost nevěří v pozitivní důsledky změny ve vedení armády. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro italskou televizi RAI řekl, že uvažuje o výměně několika vysoce postavených činitelů, a to nejen v armádě. Už několik dnů se množí spekulace o Zalužného brzkém odvolání z vedení armády.

„V mnoha ohledech právě díky Zalužnému Ukrajinci skutečně věřili našim ozbrojeným silám, které se dnes těší největší důvěře. Generál Valerij Zalužnyj si jako voják ve válečné době prošel mnoha těžkými chvílemi. Jen on sám ví, kolik jich bylo,“ napsal starosta Kyjeva a bývalý boxer.

„Nastává okamžik, kdy politika může převážit nad zdravým rozumem a zájmy státu. A tento okamžik nezávisí na Zalužném,“ dodal s tím, že doufá, že ukrajinská vláda chápe vážnost kroků, které nyní podniká, a plnou míru své odpovědnosti. „Protože dnes, kdy Ukrajina doslova bojuje o svou existenci, je nejdůležitější bojeschopnost a soudržnost armády a jednota společnosti. Směřují naznačené změny k tomuto cíli? Společnost si není jistá. A to je třeba vzít v úvahu. A je třeba konečně zastavit politické intriky a vnitřní boje,“ uzavřel Kličko.

Reagoval tak na spekulace o možném konci náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného ve funkci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí v rozhovoru v italské televizi RAI řekl, že uvažuje o výměně několika vysoce postavených činitelů, a to nejen v armádě. Spekulace o možné rezignaci či odvolání Zalužného se objevují již několik dní.

„Je to otázka lidí, kteří mají vést Ukrajinu,“ řekl Zelenskyj. Podle něj potřebuje velení armády i Ukrajiny reset. „Mám na mysli výměnu některých státních činitelů, a to nejenom v armádě. Přemýšlím o této výměně. Je to otázka pro celé vedení země,“ dodal ukrajinský prezident.

Ukrajinská vláda podle pátečního sdělení zdrojů informovala Bílý dům, že hodlá propustit nejvyššího vojenského velitele. Údajně chystané sesazení Zalužného, který se nepohodl se Zelenským v řadě otázek, následuje po loňské ukrajinské protiofenzivě, při níž se nepodařilo získat zpět významnou část území ovládaného Ruskem. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan dnes dal najevo, že americké vedení se do otázky případného odvolání Zalužného nemá vměšovat.

Zalužnyj se na Ukrajině těší velké podpoře. Jeho konec ve vedení armády by proto mohl uškodit morálce ukrajinských vojáků, kteří bojují o udržení pozic podél více než 1000 kilometrů dlouhé frontové linie proti početným ruským silám vyzbrojeným velkými zásobami munice.

Přečtěte celý článek