Starostka Sokola Moučková by měla ve funkci skončit, míní šéfové některých žup

před 2 měsíce 35

foto Ilustrační foto - Průvodem Prahou začal 1. července XV. všesokolský slet.

Praha - Starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková by měla ve funkci skončit, míní starostové některých sokolských žup. Část zástupců žup chce 9. března na mimořádném Výboru ČOS, který je nejvyšším orgánem spolku v období mezi sjezdy, hlasovat pro její odvolání z funkce. Některé župy, které ČTK oslovila, budou o svém postoji k odvolání starostky kvůli případu mnohamilionového podvodu v centrále spolku hlasovat v příštím týdnu. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli zástupci sokolských žup. Vyjádření Moučkové a předsednictva Sokola ČTK shání.

Zaměstnankyně ČOS podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Podle dopisu Moučkové, který je dostupný na webu ČOS, šlo o její blízkou spolupracovnici. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk 8. února ČTK napsal, že výše škody je nejméně 40 milionů korun. ČOS na svém webu tehdy zveřejnila, že zaměstnankyně si vzala život přímo v sídle organizace - pražském Tyršově domě - když se na její trestnou činnost přišlo. Daněk dříve ČTK sdělil, že jedna z podezřelých zemřela, ale okruh podezřelých nebyl uzavřen. "V případu není nic nového," sdělil v úterý na dotaz ČTK Daněk. Stíhání začalo 18. ledna, podnět kvůli podezřelým transakcím dal policii Finanční analytický úřad.

Starosta Sokolské župy Beskydské Jana Čapka Jiří Zaoral si myslí, že starostka by měla ve funkci skončit. "Pokud nejasnosti a podezření nevyvrátí, měla by odstoupit," řekl dnes ČTK. Dodal, že toto je jen jeho osobní názor a stanovisko župy bude jasné až příští týden po zasedání předsednictva. Na postupu se budou v příštím týdnu domlouvat i zástupci dalších žup, například Sokolské župy Moravskoslezské, Sokolské župy Středomoravské, župy Jizerské nebo župy Ještědské. Do 8. března se rozhodne také středočeská Župa Budečská, její tajemnice Jana Kučerová řekla, že zatím převažuje odvolání.

Pro odvolání Moučkové bude hlasovat Lívia Wimmerová, starostka župy Krkonošská – Pecháčkova. Podporu Moučkové nevyjádří ani zástupci sokolské Župy Podkrkonošské-Jiráskovy z Královéhradeckého kraje. To, že budou hlasovat pro odstoupení Moučkové, pokud neodstoupí sama, předpokládá i starosta Sokolské župy Východočeské - Pippichova Jindřich Kalous.

Moučková v dopise k případu podvodu napsala, že není zvyklá utíkat z boje a je připravena a hlavně schopná dál pokračovat ve vedení Sokola. "Beru za svou povinnost dotáhnout přípravu XVII. všesokolského sletu ke zdárnému konci, ale to jen s důvěrou, o kterou si řeknu na mimořádném Výboru ČOS," napsala v dopise datovaném 23. února.

Některé župy chtějí s rozhodnutím počkat na mimořádný výbor. Je to například Sokolská župa Komenského ve Zlíně či představitelé sokolských žup na Vysočině. Na vyšetřování a vyjádření Moučkové na svolaném mimořádném výboru čeká i Sokolská župa Jana Podlipného, která sídlí v Praze. V Česku je 42 sokolských žup, které sdružují tělocvičné jednoty.

Podle informací pořadu Reportéři ČT vyváděla zaměstnankyně peníze z organizace delší dobu. Za peníze si podle ČT kupovala luxusní kabelky, šperky, oblečení a dovolené. Na dovolené v Dubaji byla společně s Moučkovou. Žena byla v insolvenci a část její mzdy posílal Sokol insolvenčnímu správci. ČT také uvedla, že zaměstnankyně byla před nástupem do ČOS už dvakrát odsouzena za milionové podvody. Asistentka starostky Moučkové podle ČT v letech 2020 až 2023 vyvedla z ČOS desítky milionů korun. Měla oprávnění zadávat platby z účtu organizace u Komerční banky, převáděla je na účet Světového svazu sokolstva a odtud na svůj soukromý účet.

ČOS podle poslední zveřejněné výroční zprávy hospodařila v roce 2022 s příjmy víc než 120 milionů korun. Letos v létě plánuje v Praze všesokolský slet s rozpočtem přesahujícím 150 milionů korun. Na financování akce se má podílet mimo jiné Národní sportovní agentura (NSA), příspěvky a účastnické poplatky sokolů, hlavní město Praha a kraje.

ČOS od roku 2021 čerpala ze státních prostředků prostřednictvím NSA dotace přesahující 60 milionů korun ročně. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla mluvčí agentury Eliška Machová. V loňském roce na činnost hlavního i pobočných spolků obdržel Sokol přibližně 64,6 milionu korun. O rok dříve to bylo na stejné účely asi 60,3 milionu korun, ale k tomu ještě přes 1,5 milionu korun z jiného programu na provoz a údržbu sportovišť Tyršova domu. V roce 2021 NSA vyplatila Sokolu celkem přes 63 milionů korun.

Přečtěte celý článek