Šťastné a veselé přejí i roboti. Čeští vědci videozdravicí poráží Američany

1 měsíc starý 30

Na světové premiéře vědeckofantastického dramatu od Karla Čapka R.U.R. 2. ledna 1921 poprvé zaznělo slovo robot. Zanedlouho to tak bude 101 let, co se dostalo do globálního povědomí a robot se stal asi nejpoužívanějším českým slovem ve světě.

Tuzemští vědci se proto rozhodli letošní jubileum završit vánoční zdravicí, ve které zdůrazňují, že výraz původem z Česka může také vyjadřovat lehkost, hravost a pohodu.

To nejlepší z robotiky na ČVUT

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vytvořili video s názvem „Šťastné a veselé z robotického betléma“, ve kterém se snažili předvést to nejlepší, co v oblasti robotiky mohou aktuálně nabídnout. Ke zhlédnutí v plné délce je na tomto odkazu, a pro srovnání se lze zde podívat i na vánoční zdravici jejich amerických kolegů z Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA.

Ke stromečku v předsálí Zengerovy posluchárny ČVÚT na Karlově náměstí inženýři přivedli roboty hned z několika vědeckých pracovišť: Vidění pro roboty a autonomní systémy a Multirobotické systémy (obě na katedře kybernetiky), Centra pro umělou inteligenci (AIC) na katedře počítačů, katedry řídicí techniky nebo i z Robosoutěže.

Za každým pohybem se skrývá lidský pokyn

Příběh zdravice si pohrává s autonomním chováním robotů. Přestože se ale ve své samostatnosti posouvají i za přispění českých informatiků dopředu, k tomu, aby slavili Vánoce opravdu sami, mají stroje ještě daleko. Za jejich působivými pohyby a tancem tak stojí hodiny práce programátorů a operátorů z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Humanoidní robot Pepper, o kterém redakce Seznam Zprávy už dřív psala, ve videu například imituje hraní na píšťalu. Lidské činnosti kopírují také iCub, Nao a Ludvík složený z LEGO kostek. Dále vedle nich účinkují dva čtyřnozí roboti Spot od Boston Dynamics, kteří spíše tancují, stejně jako Scarab a Daisy, pásový Charlie, kolový Husky a balancující robot SK80 (Skejto). Nechybí ani dron X500.

Všechna výše uvedená pracoviště fakulty, která se vývoji robotů podílejí, letos slavila velké úspěchy. Tým CTU-CRAS-NORLAB z katedry kybernetiky a katedry počítačů vyhrál mezi nesponzorovanými týmy a v celkovém pořadí byl třetí na světové soutěži DARPA Subterreanean Challenge, která je kvůli své prestiži považována za „olympiádu robotiků“. O účasti psala redakce Seznam Zprávy už dříve.

Fakulta elektrotechnická ČVUT

  • Letos si připomíná 70 let od svého založení.
  • Rozvíjí špičkový výzkum v oblastech technologických trendů.
  • Zkoumá a studuje telekomunikační sítě, alternativní energetické zdroje, umělou inteligenci, bioinformatiku, kyberbezpečnost a vesmírné technologie.
  • K celkovému vědeckému výkonu ČVUT přispívá jednou třetinou (měřeno impaktovanými publikacemi a jejich citacemi).
  • V oblasti špičkových publikací a zahraničních patentů její podíl přesahuje 40 procent.

Multirobotické systémy se svými drony reprezentovaly Česko na světové výstavě EXPO a katedra řídicí techniky představila balancujícího robota Skejto či robotické klávesy. Tato škola také po roční covidové přestávce navázala i na pořádání Robosoutěže, největšího domácího podniku v programování a konstrukci LEGO robotů pro studenty ze středních a základních škol.

Skupina humanoidní robotiky zase představila nového robota iCub, který pomocí své elektronické kůže, údajně doposud nejrealističtější nápodoby té lidské, otevírá nové možnosti poznávání lidského mozku.

Video vzniklo v produkci firmy baohaus producenta Olivera McGillicka a režírovali ho Oliver Beaujard a Nina Zardalishvili. Za kamerou stál Daniel Hotový. „Režírovat roboty byla zajímavá zkušenost a musíme říci, že když se člověk trochu naladí na mantinely možností herecké akce, režírují se dobře. Tento projekt hodnotíme povedeně, naším cílem bylo, aby z videa byly cítit Vánoce na první dobrou, a to se doufáme povedlo,“ zhodnotili zkušenost s natáčením na FEL ČVUT oba režiséři.

Zdroj