Stát opět oddaluje vymáhání peněz od Agrofertu. Další posudek na toasty nemusí rozhodnout

6 měsíce starý 13

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu. | FOTO: ČTK

Dotace 100 milionů korun na linku pro výrobu toastového chleba firmy Penam se dočká další expertizy, už desáté. Zhotovit ji podle serveru iRozhlas.cz nechalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Poté, co peníze společnosti ze svěřenského fondu Andreje Babiše odmítla proplatit Evropská komise, stále není jasné, zda je zaplatí daňoví poplatníci, nebo premiérův holding.

Ministerstvo, vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem, nechalo vypracovat expertní posudek na způsobilost projektu, který by měl ukázat, zda došlo k pochybení. Po desátém dokumentu na stejné téma už údajně dojde k rozhodnutí, kdo výrobní linku v Babišově Penamu zaplatí. Přitom Komise jasně oznámila, že projekt nebyl inovativní, a tak nárok na dotaci neměl.

Havlíček pro iRozhlas řekl, že rozhodně nezasahuje do zadávání posudků a vše nechává pouze na odbornících. V případě Penamu to bude už sedmý, který se od roku 2016 bude projektem zabývat. Dohromady už vzniklo celkem devět expertiz. 

Podle dosavadních výsledků se zdá, že ministerstvo ve sporu s Evropskou komisí nemá dostatečně silnou pozici a mělo by po Agrofertu vyžadovat navrácení 100 milionů. Do toho se však evidentně Havlíčkovi a jeho podřízeným moc nechce. Kdyby se nakonec k tomuto kroku odhodlali, není vyloučeno, že se případ dostane k soudu. Pokud k žádosti o navrácení nedojde, budou muset linku zaplatit daňoví poplatníci.

Zemědělský koncern totiž nehodlá žádné peníze vracet a trvá na tom, že unijní dotaci získal oprávněně. Stejně jako Penam se zachovala i společnost Lovochemie, která by podle informací iRozhlasu měla vracet 50 milionů. Jelikož se také jedná o firmu z holdingu, dá se předpokládat, že šetření bude také ještě chvíli trvat.

Zdroj