Stát si pořídil pumpy, které nepotřebuje, a vzdal se potřebné dividendy, prohlásil Kalousek

před 3 měsíce 112

Čerpací stanice nejsou kritická infrastruktura, především ne v zemi s jejich velmi hustou sítí, myslí si o nákupu sítě Robin Oil státní společností Čepro bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Stávající ministr financí Zbyněk Stanjura v České televizi transakci obhajoval mimo jiné s ohledem na energetickou bezpečnost.

Ministr prohlásil, že pokud by Čepro již nemělo ve svém majetku čerpací stanice, nákup dalších pump by nepodpořil. „Argumenty pro akvizici byly dva - ekonomický a bezpečnostní," prohlásil Stanjura. 

Státní podnik Čepro za čerpací stanice Robin Oil zaplatí dohromady 4,5 miliardy korun. „Návratnost je devět let,“ dodal ministr. 

Opozice není vůči transakci jednoznačně kritická, „Jestli ta transakce je výhodná, nejsem schopna říct, protože nemám dostatek informací," prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Kritický naopak je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Jako pravicového voliče mě transakce pobuřuje. Stát benzinové pumpy nepotřebuje. Stát odmítl dividendu, kterou potřebuje,“ řekl. Dodal, že znalecké posudky kupní cenu sice jistě obhájí, ale pokud se podnikateli Jiřímu Zoubkovi dlouhodobě nedařilo na trhu čerpací stanice prodat, značí to, že reálná tržní cena sítě Robin Oil je mnohem nižší. 

Přečtěte celý článek