Stát sníží dotace pro plynové kotle, chce také odložit zákaz starých kotlů

4 měsíce starý 15

 Shutterstock

Podmínky dotací se mění od úterý 29. března. Z kotlíkových dotací bude nadále možné získat podporu jen na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Příspěvek na tepelné čerpadlo u kotlíkových dotací se zvyšuje o 50 tisíc korun na 180 tisíc Kč. Peníze na plynové kondenzační kotle (v rámci kotlíkových dotací a Nové zelené úsporám) bude proplacena jen tehdy, pokud už je výměna hotová nebo je pořízení kotle závazně objednáno v době od počátku loňska do konce letošního dubna.

"Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jde cestou nezávislosti na ruském plynu," uvedla ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) na Twitteru. "Obnovitelné zdroje jsou ideální cestou z energetické krize," dodala. MŽP podle ní o změnách informuje také kraje, přes které dotace plynou.

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti jsou financovány z Operačního programu Životní prostředí, z programu Nová zelená úsporám se přispívá na výměnu kotle domácnostem s běžnými příjmy.

MŽP také v nejbližší době předloží vládě návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí, uvedla ministryně Hubáčková (KDU-ČSL). Novelu by posunula zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy na 1. září 2024.

"Myslíme tak zejména na české domácnosti, které v dnešní době pociťují finanční dopady covidové pandemie, bezprecedentní růst cen energií a také důsledky ruské agrese na Ukrajinu," uvedla.

V kotlíkových dotacích pro chudší domácnosti budou moci lidé získat příspěvek až 95 procent nákladů. Dotační výzvy plánují jednotlivé kraje spustit v květnu a v červnu, kdy by měly začít přijímat první žádosti. Podporu mohou získat výměny kotlů provedené po loňském 1. lednu. Program má na kotlíkové dotace vyčleněno víc než pět miliard korun pro výměnu až 50 tisíc starých kotlů a v případě velkého zájmu je možné využít i další peníze z Národního plánu obnovy.

Domácnosti s běžnými příjmy mohou získat z programu Nová zelená úsporám dotaci v maximální výši 50 procent nákladů. Na rozdíl od programu pro chudší domácnosti ji dostanou až po instalaci zařízení. Příjem žádostí začal už loni na podzim. Podporu mohou lidé z programu získat i na zateplení domu, výměnu oken a instalaci solárních panelů nebo systémů pro využití tepla z odpadní vody.

Zdroj