Státní vyznamenání bez Zemana? Babiš chce ceremoniál odložit

3 měsíce starý 47

„Pokud pan prezident předávání nebude schopen a měl by to dělat pan Mynář (hradní kancléř Vratislav Mynář), tak by se akce měla radši odložit,” prohlásil ve středu Babiš na CNN Prima News.

Uvedl, že předávání vyznamenání Mynářem nepovažuje za vhodné „po tom, co všechno předvedl”. Současně odmítl, že by vyznamenání mohl předávat on sám.

Babiš se v úterý velmi kriticky vyjádřil na adresu Mynáře kvůli jeho „neadekvátním a nepřijatelným” aktivitám. Hrad v posledních týdnech odváděl pozornost od prezidentova zdraví a Mynář bez vědomí lékařů přivedl k hospitalizované hlavě státu šéfa Sněmovny Radka Vondráčka.

Tradiční ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu se má konat 28. října, tedy už za osm dní, zda vůbec proběhne, případně kdo se předávání ujme, ale stále není jasné. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na opakované dotazy redakce Novinek ani po urgencích nereagoval.

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, může ceremonii odložit a vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

„Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta," řekl ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Babiš by měl ve středu dostat od prezidnetské kanceláře seznam oceněných, který kontrasignuje.

Nejistota ohledně ceremoniálu souvisí primárně s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Hlava státu podle lékařů v současné chvíli není schopná řádně vykonávat svou funkci, prognóza zlepšení zdravotního stavu prezidenta je nejistá.

I z toho důvodu se Senát rozhodl chystat se na aktivaci článku 66 ústavy, jenž by Zemana zbavil pravomocí. Krok chtějí podpořit i strany koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN, tedy nadpoloviční většina nových poslanců.

Loňské předávání vyznamenání se neuskutečnilo kvůli pandemii koronaviru.

Zdroj