Státní zástupce chce podmíněné tresty pro lékařku a sestru z pardubické nemocnice

5 měsíce starý 210

19. dubna 2022, 09:50 Autor: ČTK

Státní zástupce navrhl pro dva ze tří zdravotníků obžalovaných z chybného postupu při komplikacích po operaci chlapce v Pardubicích podmíněné tresty. Za vinné považuje lékařku a zdravotní sestru. Další zdravotní sestru navrhl zprostit obžaloby. Trest požaduje i pro společnost Nemocnice Pardubického kraje. Uvedl to dnes u Okresního soudu v Pardubicích. Není vyloučeno, že dnes bude vynesen rozsudek.

Pardubická nemocnice

Pardubická nemocnice
FOTO: Google Earth

Podle obžaloby v roce 2017 v Pardubické nemocnici nesprávně postupovali při pooperačních komplikacích u chlapce, který pak zůstal v bdělém kómatu. Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba.

Podle státního zástupce se sloužící lékařka Martina Šípková a sestra Barbora Špásová dopustily těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Pro lékařku požadoval jeden rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky a také zákaz činnosti lékařky v pediatrii na dva roky. Zdravotní sestře navrhl roční trest vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Třetí sestru Alenu Chovancovou požadoval zprostit obžaloby, protože jí nebylo možné prokázat trestní jednání.

Také společnost Nemocnice Pardubického kraje se podle něj dopustila těžkého ublížení na zdraví, a to tím, že neměla jednoznačně definované postupy pro zdravotnický personál pro případ podobných pooperačních komplikací. Nejasný byl také interní předpis o konziliární službě, historicky byl chybně zažitý postup při přesunu pacienta na jiné oddělení. V budově byl také nedostatečný počet lékařů a sestry na dětském lůžkovém oddělení byly přetěžované velkou řadou přesčasů, což se mohlo projevit v jejich práci.

Pro nemocnici má být podle státního zástupce trestem povinnost uveřejnit rozsudek v celostátních i regionálních tištěných novinách a periodiku České lékařské komory na vlastní náklady do dvou měsíců od vynesení rozhodnutí. Jiný trest nenavrhl hlavně proto, že ve vedlejším řízení rodina požaduje po nemocnici vysokou sumu. Další peněžitý trest by podle něj mohl negativně dopadnout na péči o jiné pacienty.

Zdroj