Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie, odložil prověřování zavlečení Babiše mladšího na Krym

3 měsíce starý 16

Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie odložit kauzu údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym. Zamítl stížnost advokáta expremiérova syna Vítězslava Dohnala. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Policie případ odložila na konci roku, expremiérův syn se totiž nepodrobil přezkumu svého zdravotního stavu znalcem.

Praha 17:00 19. ledna 2022

Babiš mladší prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek rozhodnutí žalobce nechtěl komentovat. Podobně se vyjádřil i advokát Andreje Babiše mladšího Vítězslav Dohnal, který měl ve středu usnesení Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 získat. Potvrdil ale Seznam Zprávám, že jeho stížnost týkající se odložení případu, byla zamítnuta.

Policie znovu odložila případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym. Jeho právník podal stížnost

Číst článek

O odložení věci bylo rozhodnuto policií podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly už 18. listopadu 2021.

„K stížnosti poškozeného bylo předmětné rozhodnutí přezkoumáno státním zástupcem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, který nezjistil v postupu policejního orgánu žádného pochybení a stížnost poškozeného jako nedůvodnou zamítl,“ vysvětlil mluvčí důvod zamítnutí stížnosti advokáta s tím, že v současné době už obsahuje spisový materiál dost podkladů pro to, aby mohlo být ve věci rozhodnuto.

„Po proběhnuvším prověřování, to je prvotní fázi přípravného řízení, byla věc odložena. Tímto nevzniká překážka pro případné další prověřování věci, pokud by se objevily nové dosud neznámé důkazy. Toto však s ohledem a rozsah nyní provedeného dokazování nelze předpokládat,“ doplnil Cimbala.

Ukončení po čtyřech letech

Babiš mladší se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, loni v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek.

Případem se pak znovu začali zabývat, když Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii Babiš mladší vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin.

Kauza Čapí hnízdo: státní zastupitelství požádalo sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání

Číst článek

Babiš mladší dříve médiím sdělil, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

Babiš mladší prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo již bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen bývalý premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Stíhání bývalého premiéra je nyní přerušeno, protože v loňských říjnových volbách získal poslanecký mandát, a tím i imunitu. Aby bylo možné ve stíhání pokračovat, musí ho Sněmovna znovu vydat. V úterý jí to doporučil většinou hlasů mandátový a imunitní výbor, který ke kauze vyslechl i státního zástupce Jaroslava Šarocha. Babiš možnost vyjádřit se před členy výboru nevyužil a zastal písemné stanovisko. Zopakoval, že kauzu Čapí hnízdo považuje za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky.

pik, ČTK

Zdroj