Státní zástupce žádá v kauze Viktoriagruppe pro čtyři manažery vězení, peněžité tresty a zákaz činnosti

5 měsíce starý 174

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu firmy Viktoriagruppe žádá státní zástupce pro všechny čtyři obžalované manažery tresty vězení v rozmezí od 7,5 do deseti let. Dále pro ně chce desetimilionové peněžité tresty a také maximální, tedy desetileté zákazy činnosti. Uvedl to v úterý u soudu v závěrečné řeči. Muži podle obžaloby podvodně připravili českou Správu státních hmotných rezerv o 108 milionů korun.

Praha 16:37 19. dubna 2022

Vlak, který přivezl českou naftu z bavorského Kraillingu, kde ji uskladnila zkrachovalá Viktoriagruppe. (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Správa státních hmotných rezerv hradila firmě za skladování české nafty poplatek, jehož výše byla závislá na množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas.

Podle státního zástupce Tomáše Minxe to firma skutečně nestihla a rozhodla se to zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty dvěma nepravdivými příjemkami, které zaslala správě hmotných rezerv k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou správě neuhradili.

Obžalovaní vinu odmítají

Obžalobě čelí jednatel německé Viktoriagruppe Petr Malý a tři zaměstnanci odštěpného závodu firmy, který sídlil v Dolních Břežanech - Lubomír Novotný, Jaroslav Slavík a Miroslav Holub. Všichni vinu odmítají. Podle Minxe postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se jednání, které je společensky velmi závažné.

Státní zástupce podal obžalobu v kauze Viktoriagruppe. Z podvodu viní čtyři lidi a firmu

Číst článek

„V této době se ukazuje, jak je strašně důležité, aby Česká republika byla soběstačná a měla rezervy - nejen pohonných hmot, ale například i potravin. Správa státních hmotných rezerv plní v naší společnosti jedinečnou, ničím nenahraditelnou funkci a je ji třeba bránit před podvodným jednáním,“ zdůraznil u pražského městského soudu státní zástupce.

„Viktoriagruppe neměla k dispozici takové množství pohonné hmoty, jaké měla mít, a tím fakticky ohrožovala bezpečnost České republiky. To, že to v roce 2014 nebylo patrné, je věc jiná. Obžalovaní věděli, že neochraňují jen tak nějaký majetek, ale státní hmotné rezervy,“ podotkl státní zástupce Minx.

Pro všechny čtyři muže požaduje desetiletý zákaz činnosti související s ochraňováním hmotných rezerv státu, pro Malého a Novotného navíc stejně dlouhý zákaz působení ve statutárních orgánech firem. Všichni obžalovaní by podle Minxe měli společně uhradit škodu způsobenou správě hmotných rezerv.

Když Viktoriagruppe skončila v roce 2015 v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. Správa státních hmotných rezerv postrádala 6,3 milionu litrů pohonné hmoty.

Obžalobě čelí i samotná Viktoriagruppe, pro niž chce státní zástupce desetiletý zákaz ochraňování českých hmotných rezerv a také povinnost uveřejnit odsuzující rozsudek v médiích.

,Tvrdí se, že tam něco chybí‘

„Smysl podvodu chápu v tom, že bych jím musel něco získat. Já jsem nezískal nic. Nikdo z nás nikoho neuvedl ani nechtěl uvést v omyl,“ prohlásil v úterý u soudu Malý.

Rozsudek ve sporu státu s Viktoriagruppe platí, potvrdil ho německý odvolací soud

Číst článek

„Tvrdí se, že tam něco chybí, ale ono to tam je - stačí se dohodnout a narovnat vztahy. Tenhle případ není první ani ojedinělý u společností, které skladovaly pro Správu státních hmotných rezerv. Nebylo nám umožněno to zaplatit,“ řekl.

Rozdíly v záznamech vysvětloval nedorozuměním a jazykovou bariérou mezi českou a německou stranou.

Podle obžaloby manažeři využili svých vědomostí o „slabých místech“ správy hmotných rezerv v evidenci skladovaných pohonných hmot.

Státní zástupce muže viní i z toho, že činili takové kroky, aby zaměstnanci správy nezjistili, že nafta chybí. Kontrolorům například údajně předložili nepravdivou tabulku s údaji.

Obžaloba upozornila i na to, že kontroloři se museli před příjezdem do skladu v bavorském Kraillingu předem ohlásit, že areál je rozlehlý a nádrže jsou propojené podzemním potrubím, jež umožňuje pohonné hmoty přečerpávat a manipulovat tak s výškami jejich hladin v nádržích.

ČTK

Zdroj